Niepełnosprawni i seniorzy dostali rowery rehabilitacyjne

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Aleksandra Pasis

Niepełnosprawni i seniorzy dostali rowery rehabilitacyjne

Aleksandra Pasis

- Cieszymy się i dziękujemy! - nie kryły radości osoby, które jako pierwsze testowały sprzęt. Trójkołowce, lokalnym organizacjom podarował grudziądzki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża.

Po biało-czarno-różowe rowery na parking przy siedzibie PCK przyjechali ich nowi właściciele. Zadowolenie niepełnosprawnych i seniorów z podarunku była ogromna. Pięć sztuk trafiło do organizacji działających na ich rzecz:

- Otrzymaliśmy dwa rowery. Jeden mniejszy, dziecięcy. Już go zadysponowaliśmy. Trafił do rodziny z Białego Boru, w której wychowuje się dwoje niepełnosprawnych maluchów. Z pewnością dzieci będą miały możliwość lepszej rehabilitacji, a co za tym idzie rozwoju - mówi Andrzej Janke z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jeśli chodzi o drugi rower, dla osoby dorosłej, to jeszcze nie podjęto decyzji, komu zostanie przekazany. - Konsultujemy to z naszą służbą zdrowia, by trafnie wytypować niepełnosprawnego, któremu ten sprzęt faktycznie pomoże w poprawie kondycji - zaznacza Andrzej Janke, szef GOPS-u.

Z szacunkowych danych wynika, że na terenie gm. Grudziądz mieszka w sumie ok. 1.200 osób niepełnosprawnych i seniorów.

- Chętnych na korzystanie z roweru jest wielu. Będzie on służył naszym podopiecznym, którzy mają problemy z równowagą - informuje Aleksandra Kotewicz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Grudziądzu.

W DPS-ie jest już jeden rower rehabilitacyjny, ale prywatny. Reszta to zwykłe jednoślady.

- Nasi pensjonariusze lubią wybierać się na przejażdżki - zaznacza dyrektor Aleksandra Kotewicz.

Sprzęt rehabilitacyjny, grudziądzkim organizacjom przekazał PCK. - Pozyskaliśmy te rowery w ramach współpracy z firmą odbierającą z naszych kontenerów używaną odzież - wyjaśnia Ewa Szymańska, kierownik biura PCK z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego.

To nie pierwszy taki prezent PCK na rzecz potrzebujących. W ub. roku podobne rowery otrzymały WTZ oraz Ośrodek Szkolno- Wychowawczy przy ul. Parkowej.

A już dziś działalność PCK będą mogli wspomóc mieszkańcy. W piątek w godz. 10-16, a w sobotę w godz. 10-13 odbędzie się kwesta uliczna. Pieniądze zostaną przeznaczone na dożywianie w szkołach i refundację recept. Kolejna zbiórka w weekend 13 i 14 maja.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.