Niepełnosprawni i seniorzy dostali rowery rehabilitacyjne

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
Aleksandra Pasis

Niepełnosprawni i seniorzy dostali rowery rehabilitacyjne

Aleksandra Pasis

- Cieszymy się i dziękujemy! - nie kryły radości osoby, które jako pierwsze testowały sprzęt. Trójkołowce, lokalnym organizacjom podarował grudziądzki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża.

Po biało-czarno-różowe rowery na parking przy siedzibie PCK przyjechali ich nowi właściciele. Zadowolenie niepełnosprawnych i seniorów z podarunku była ogromna. Pięć sztuk trafiło do organizacji działających na ich rzecz:

- Otrzymaliśmy dwa rowery. Jeden mniejszy, dziecięcy. Już go zadysponowaliśmy. Trafił do rodziny z Białego Boru, w której wychowuje się dwoje niepełnosprawnych maluchów. Z pewnością dzieci będą miały możliwość lepszej rehabilitacji, a co za tym idzie rozwoju - mówi Andrzej Janke z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jeśli chodzi o drugi rower, dla osoby dorosłej, to jeszcze nie podjęto decyzji, komu zostanie przekazany. - Konsultujemy to z naszą służbą zdrowia, by trafnie wytypować niepełnosprawnego, któremu ten sprzęt faktycznie pomoże w poprawie kondycji - zaznacza Andrzej Janke, szef GOPS-u.

Z szacunkowych danych wynika, że na terenie gm. Grudziądz mieszka w sumie ok. 1.200 osób niepełnosprawnych i seniorów.

- Chętnych na korzystanie z roweru jest wielu. Będzie on służył naszym podopiecznym, którzy mają problemy z równowagą - informuje Aleksandra Kotewicz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Grudziądzu.

W DPS-ie jest już jeden rower rehabilitacyjny, ale prywatny. Reszta to zwykłe jednoślady.

- Nasi pensjonariusze lubią wybierać się na przejażdżki - zaznacza dyrektor Aleksandra Kotewicz.

Sprzęt rehabilitacyjny, grudziądzkim organizacjom przekazał PCK. - Pozyskaliśmy te rowery w ramach współpracy z firmą odbierającą z naszych kontenerów używaną odzież - wyjaśnia Ewa Szymańska, kierownik biura PCK z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego.

To nie pierwszy taki prezent PCK na rzecz potrzebujących. W ub. roku podobne rowery otrzymały WTZ oraz Ośrodek Szkolno- Wychowawczy przy ul. Parkowej.

A już dziś działalność PCK będą mogli wspomóc mieszkańcy. W piątek w godz. 10-16, a w sobotę w godz. 10-13 odbędzie się kwesta uliczna. Pieniądze zostaną przeznaczone na dożywianie w szkołach i refundację recept. Kolejna zbiórka w weekend 13 i 14 maja.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.