Nieoczekiwany wniosek na sesji. Opozycja chce głowy przewodniczącego

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichler

Nieoczekiwany wniosek na sesji. Opozycja chce głowy przewodniczącego

Maria Eichler

Radni wniosek odrzucili, ale problem pozostaje. Bo stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność zarzuca, że Mirosław Janowski jest na bakier z prawem.

Nerwowe szepty, wychodzenie z sali, zarządzane przerwy - to wszystko zaczęło się dziać, gdy przewodniczący komisji wnioskowej otrzymał wczoraj wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu Mirosława Janowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej.

Złożyło go stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność. Powód? W skrócie - Janowski prowadzi działalność gospodarczą i wygrywa przetargi na roboty w ZGM, miejskiej spółce, co może być interpretowane jako wykorzystanie mienia komunalnego samorządu, czego prawo zabrania. Jak podkreślają wnioskodawcy, osoby pełniące funkcje publiczne muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami aktywności gospodarczej, których celem jest uniknięcie sytuacji, gdy może być podważana ich bezstronność czy uczciwość. - Moim zdaniem adresatem tego wniosku powinien być wojewoda, a nie rada miejska - mówił Andrzej Gąsiorowski, przewodniczący komisji wnioskowej.

- Adresata ustala ten, kto kieruje dokument - ripostował Mariusz Brunka z PChS. - Pan przewodniczący powinien być niczym żona Cezara - poza wszelkim podejrzeniem.

Poproszony o wykładnię prawną Robert Wajlonis, dyrektor generalny urzędu orzekł, że najistotniejsze jest faktyczne stwierdzenie, czy radny na pewno wykorzystuje mienie gminy. - Rada musi zasięgnąć informacje, ale rozstrzygnięcie należy do wojewody - mówił.

Brunka sugerował, by sprawę skierować do komisji rewizyjnej, by - jak się wyraził - prać brudy u siebie. Ale ten wariant odrzucił Antoni Szlanga.

W końcu doszło do głosowania, w którym radni odrzucili wniosek PChS.

Maria Eichler

Lubię pisać o sprawach społecznych, polityce i kulturze. Zajmuję się tym na łamach mutacji chojnickiej "Gazety Pomorskiej"

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.