Niech ruszą się z domów! To się naszym seniorom należy

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
Małgorzata Goździalska

Niech ruszą się z domów! To się naszym seniorom należy

Małgorzata Goździalska

Jest szansa, że we Włocławku zostanie otwarty dzienny dom pobytu dla seniorów. Z taką inicjatywą wystąpiła radna Ewa Szczepańska (PO).

We Włocławku prawie 30 procent spośród nas, mieszkańców, to osoby po 60. roku życia. Z danych GUS wynika, że więcej niż 60 lat ma 27 tys. 978 włocławian, z tego 11 tys. 140 kobiet i 11 tys. 140 mężczyzn.

Często są to osoby samotne, zamknięte w czterech ścianach. Z myślą o nich powstał rządowy program „Senior-Wigor”, który umożliwia utworzenie dziennych domów pobytu. I taki dom ma także powstać we Włocławku.

Z inicjatywą wystąpiła radna Ewa Szczepańska (PO). - Rozmawiałam w tej sprawie z wiceprezydent Barbarą Moraczewską i przychyliła się do tego projektu - mówi radna Ewa Szczepańska. - Złożyłam też w tej sprawie interpelację. Chciałabym, żeby taki dom powstał w przyszłym roku.

Adres - ulica Cicha, w centrum, ale na uboczu

Plany są takie, żeby dzienny dom pobytu został otwarty w budynku po byłym ognisku muzycznym przy ul. Cichej. - To dobra lokalizacja, bo ulica Cicha, choć znajduje się w centrum miasta, to usytuowana jest na uboczu - uważa radna.

Skąd pieniądze na ten projekt? Z finansami nie powinno być problemu, bo jest możliwość uzyskania jednorazowego wsparcia na utworzenie placówki do wysokości 80 procent całkowitych kosztów. Na adaptację budynku przewidziane jest nie więcej niż 180 tys. zł, natomiast dotacja na wyposażenie domu może wynieść jednorazowo nie więcej niż 70 tys. zł. Z budżetu państwa może być również sfinansowana jedna trzecia kosztów utrzymania seniora w dziennym domu pobytu, ale nie więcej niż 200 zł miesięcznie.

Najpierw przebudowa i adaptacja budynku

Dzienny dom pobytu ma być połączeniem uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego. W tej placówce seniorzy będą mogli spędzić co najmniej osiem godzin dziennie od poniedziałku do piątku.

Założenia są takie, że w dziennym domu pobytu znajdą się między innymi pomieszczenia do wspólnych spotkań, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem radiowo-telewizyjnym oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony może być także ciepły posiłek.

Pieniądze na przebudowę i adaptację budynku przy ul. Cichej zostały już zarezerwowane w projekcie budżetu włocławskiego samorządu na przyszły rok.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.