Niebezpieczna alternatywa dla Polski

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz
Jacek Deptuła

Niebezpieczna alternatywa dla Polski

Jacek Deptuła

Zdaniem Jacka Karnowskiego, prorządowego publicysty, dobry wynik wyborczy Alternatywy dla Niemiec może oznaczać... początek prawdziwej demokracji w dzisiejszych Niemczech.

Zostali trzecią siłą w Bundestagu: - Odbierzemy sobie nasz kraj i nasz naród. Będziemy polować na panią Merkel i innych - zapowiedział tuż po ogłoszeniu wyników niedzielnych wyborów Aleksander Gauland. To lider Alternative für Deutschland (AfD) czyli najmłodszej niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec. Jeśli przyjąć, że polowanie na Merkel bezpośrednio Europy i Polski nie dotyczy, to co z nagonką na innych? Jakich innych?

Kiedy cztery lata temu za naszą zachodnią granicą powstała AfD, w katolickim „Gościu Niedzielnym” ukazał się uspokajający tekst: „W polskich mediach już zaczęło się rytualne porównywanie do Narodowo-demokratycznej Partii Niemiec (NPD) tak, jakby przeciwko walucie euro mogli być tylko neonaziści. W jej programie nie pojawia się pojęcie islamizacja. Głównym tematem ugrupowania jest postulat wystąpienia Niemiec ze strefy euro i zakończenia drogich programów wspierania państw zadłużonych, takich, jak Grecja oraz więcej demokracji bezpośredniej. I właściwie - tyle”.

Tymczasem w minioną niedzielę skrajnie prawicowa AFD stała się trzecią siłą w Bundestagu pokonując liberałów, Lewicę i Zielonych. I tyle - zdawała się mówić dwa dni później duża część polityków PiS i prorządowych publicystów nie kryjąc satysfakcji. Jacek Sasin, w co trudno uwierzyć, nazwał niechętne AfD komentarze z Polski - histerią. Sam siebie przerósł natomiast Jacek Karnowski na portalu „wPolityce” pisząc, że dobry wynik AfD oznacza zapewne „początek prawdziwej demokracji w Niemczech”! 13-procentowy wynik AfD uznał za dobrą dla Polski wiadomość.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jacek Deptuła

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.