Nie zostawiaj psiaka w nagrzanym aucie! [poradnik]

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Katarzyna Dworska

Nie zostawiaj psiaka w nagrzanym aucie! [poradnik]

Katarzyna Dworska

Przez piętnaście minut temperatura w pozostawionym na słońcu samochodzie może wzrosnąć do nawet 80 stopni Celsjusza.

Samochód jest jak puszka, która pod wpływem słońca nagrzewa się bardzo szybko. Już w 15 minut temperatura w jego wnętrzu może czterokrotnie się zwiększyć. Gdy zauważymy pozostawione w pojeździe zwierzę, mamy obowiązek zareagować. Takie prawo dają nam przepisy. - Jednak nie możemy po prostu podejść i wybić szyby - mówi Leszek Pawlak, komendant Patrolu dla Zwierząt. - Gdy nie ma nikogo, kto może powiedzieć, jak długo pies jest zamknięty w aucie, powinniśmy sprawdzić temperaturę bocznych szyb. Jeśli są ciepłe, wówczas świadczy to o tym, że pojazd co najmniej kwadrans stoi na słońcu.

Zamkniętemu zwierzęciu grozi odwodnienie, udar słoneczny, przegrzanie, a nawet uduszenie. Wcześniej robi się senne i zamyka oczy. W tym momencie musimy natychmiast reagować. Najlepiej jest wybić tylną, boczną szybę.

Wcześniej powinniśmy zadzwonić na policję, którą prosimy o przyjazd i o powiadomienie lekarza weterynarii. Dobrze jest także mieć świadka, który potwierdzi nasze słowo i zrobić zdjęcie. - Pamiętam sytuację, kiedy 12-letni chłopak uratował uwięzionego w samochodzie czworonoga - wspomina Pawlak. - Właścicielka, która wróciła ze sklepu, oskarżyła go o próbę kradzieży, wytoczyła proces i przegrała. Musiała go publicznie przeprosić.

Podczas wyprawy na zakupy lepiej jest zostawić pupila w domu. Do większości bydgoskich galerii handlowych i marketów wciąż nie można z nim wejść. Jednak niektóre sklepy podczas upałów robią wyjątki. - Latem zeszłego roku przed wejściem umieściliśmy tabliczkę, która informowała o tym, że można u nas robić zakupy z psem, zamiast zostawiać go w samochodzie - usłyszeliśmy od jednego z pracowników Media Expert. - Nic się pod tym względem u nas nie zmieniło.

Mimo że do Zielonych Arkad nie wejdziemy w towarzystwie psiaka, galeria również o nich pomyślała. Przed jej głównym wejściem pojawiła się miska z wodą dla czworonogów.

Pozostawienie psa zamkniętego w samochodzie jest przestępstwem. Jego właściciel odpowie za znęcanie nad zwierzętami. Grozi za to od dwóch do trzech lat pozbawienia wolności. Zostanie również obciążony kosztami interwencji.

Poradnik dla właścicieli psów

Pracownicy Patrolu dla zwierząt przygotowali także wakacyjny poradnik dla właścicieli psów:

Katarzyna Dworska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.