Nie zatrudniają starszych pracowników

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz
Andrzej Gębarowski (opr.)dodatki@dziennik.lodz.pl

Nie zatrudniają starszych pracowników

Andrzej Gębarowski (opr.)dodatki@dziennik.lodz.pl

Przedsiębiorstwa nie wykorzystują potencjału pracowników w wieku 50 plus. 21 proc. firm deklaruje, że nie zatrudnia osób w tej grupie wiekowej. Jedynie 12 proc. pracodawców planuje w 2016 roku zwiększyć liczbę pracowników w wieku 50 plus.

Dzieje się tak mimo, że firmy doceniają starszych pracowników, szczególnie ich duże doświadczenie, odpowiedzialność, dyspozycyjność oraz zaangażowanie w realizację powierzonych zadań - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Work Service. Zdaniem ekspertów, ten trend będzie musiał ulec zmianie, bo bez zaangażowania seniorów na rynku pracy, polska gospodarka nie poradzi sobie z wyzwaniami starzejącego się społeczeństwa.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że polskie społeczeństwo jest jednym z szybciej starzejących się społeczeństw w Europie i liczba osób w wieku produkcyjnym, zdolnych do pracy, będzie maleć. - Najnowsza prognoza demograficzna zakłada, że do 2050 roku liczba ludności w Polsce wyniesie 33 mln 951 tys. osób, co w stosunku do roku 2013 oznacza zmniejszenie o 4,55 mln (12 proc.). Jeśli w tym samym czasie nie wzrośnie wskaźnik dzietności w Polsce, ten proces okaże się nieodwracalny - podkreśla Maciej Witucki, prezes Work Service S.A.

Pracodawcy w Polsce, myślący o swoim biznesie w perspektywie długofalowej, powinni brać te prognozy pod uwagę. Coraz częściej będzie pojawiać się konieczność zatrudniania osób w wieku 50 plus, ze względu na malejącą liczbę osób w wieku produkcyjnym. A tymczasem z badań Work Service jasno wynika, że jedynie 20 proc. pracodawców planuje zatrudnić w najbliższym czasie osoby w wieku 50 lat i starsze. Co ciekawe, wśród firm, które zatrudniają już dziś osoby w tej grupie wiekowej, aż 64 proc. nie zamierza rozszerzać swoich zasobów o takich pracowników.

- Dostęp do wykwalifikowanych pracowników jest coraz większym wyzwaniem dla pracodawców. Skuteczna aktywizacja osób w wieku 50 plus może pomóc w uzupełnieniu zasobów pracowniczych, szczególnie w zawodach deficytowych. Starsi pracownicy to osoby z wieloletnim stażem pracy, bogatym doświadczeniem zawodowym, ale też ustabilizowaną sytuacją życiową - mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service S.A. - Zatrudnianie pracowników o tym profilu przynosi pracodawcom realne korzyści. Dla wielu firm międzypokoleniowe zespoły, których częścią są zarówno millenialsi jak i seniorzy, mogą przyczynić się do wzrostu efektywności i kreatywności w organizacji - dodaje Krzysztof Inglot.

- Każdy pracownik, senior również, powinien mieć możliwość pracy w środowisku, które nie tylko czerpie z jego własnych kompetencji i zasobów, ale także daje szansę na rozwój i nabycie nowych umiejętności. To są inne obszary dla młodych, a inne dla starszych pracowników. Jednak z naszych badań wynika, że 76 proc. pracodawców nie posiada programów rozwoju dostosowanych do osób w wieku 50 plus - zauważa Krzysztof Inglot.

Pracodawcy, którzy zadeklarowali posiadanie w firmie takich programów, najczęściej wymieniali dofinansowanie do opieki medycznej (30 proc.), dostęp do kursów i zajęć doszkalających (23 proc.), elastyczny czas pracy i możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin (15 proc.), a także zajęcia z młodszymi pracownikami czy pracę w charakterze mentora młodszych i nowych pracowników.

Andrzej Gębarowski

Andrzej Gębarowski (opr.)dodatki@dziennik.lodz.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.