Nie zapomnijta nas, czyli mówimy gwarą mieszkańców Węgierska i Macikowa

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Karolina Rokitnicka

Nie zapomnijta nas, czyli mówimy gwarą mieszkańców Węgierska i Macikowa

Karolina Rokitnicka

Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Wsi Węgiersk i Macikowo wydało książkę dotyczącą lokalnej gwary.

Powstała ona pod redakcją dyrektor Szkoły Podstawowej w Węgiersku Urszuli Arentowicz oraz nauczyciela historii w tej placówce Piotra Wołyńskiego.

Na druk książki "Gwara mieszkańców Węgierska i Macikowa" stowarzyszenie pozyskało wsparcie ze Starostwa Powiatowego w ramach projektu "Nie zapomnijta nas".

Premiera publikacji odbyła się w szkole w Węgiersku. Uczniowie przygotowali występ artystyczny prezentujący legendy o powstaniu Węgierska i Macikowa. Posługiwali się oczywiście gwarą.

Takie gwarowe określenia, jak: zachowanko, sipielka, zuryk, kietka... Co one oznaczają?

Na uroczystości pojawiły się m.in. władze powiatu, gminy, sołtysi, radni mieszkańcy obu wsi, przedstawiciele stowarzyszeń z Dobrzynia nad Wisłą i Czernikowa oraz mieszkańcy okolicy, którzy pomagali przy tworzeniu książki.

Publikacja jest bogato ilustrowana, atrakcyjna dla dzieci. Liczy ponad 60 stron. Ze wstępu dowiemy się o wpływach dialektu mazowieckiego i wielkopolskiego na gwarę na Kujawach. Są też legendy. Pojawiają się liczne słowa. Dotyczą m.in. pogody, domu, szopy, prac w polu, zwierząt gospodarskich, zakładów rzemieślniczych, szkoły, wyglądu, kuchni, roślin, rodziny. Pojawiają się m.in. takie określenia: zachowanko, sipielka, zuryk, kietka... Co one oznaczają?

Warto sięgnąć po książkę. Jest ona dostępna na stronie internetowej szkoły w zakładce gwara.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.