Nie wszystkie trzylatki zostaną we wrześniu przedszkolakami [raport plus.pomorska.pl]

Czytaj dalej
Fot. Paweł Relikowski
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Nie wszystkie trzylatki zostaną we wrześniu przedszkolakami [raport plus.pomorska.pl]

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Mimo że samorządy otwierają nowe oddziały, w przedszkolach w regionie brakuje miejsc dla trzylatków. Zajęły je starsze dzieci.

- W procesie rekrutacyjnym w Bydgoszczy na rok szkolny 2016/2017 przyjętych zostało 778 dzieci 3-letnich - informuje Jadwiga Zagert, wicedyrektor Wydziału Edukacji i Sportu bydgoskiego ratusza. - Z tej grupy wiekowej nie zostało przyjętych 25 dzieci.

Adaptują sale

Nie ma jednak szans, aby wszystkie dołączyły do grona przedszkolaków. W bydgoskich przedszkolach miejskich jest jeszcze zaledwie 6 wolnych miejsc dla trzylatków: trzy w Przedszkolu nr 4 i po jednym w Przedszkolach nr 20, 46 i 59.

O tym, że najmłodsze dzieci mogą mieć problem z dostaniem się do przedszkoli, pisaliśmy już parę miesięcy temu. Taka sytuacja to skutek zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków, które nie poszły do pierwszej klasy i w większości pozostały w przedszkolach. Nie zmieściły się w nich więc trzylatki, mimo że samorządy otworzyły nowe oddziały. Na przykład, w Bydgoszczy powstały one w trzech placówkach. - Dodatkowo uruchomiono 2 oddziały dla trzylatków w Przedszkolu nr 20, które zostały w obecnym roku szkolnym zawieszone z uwagi na brak kandydatów - dodaje Jadwiga Zagert. Gmina planuje też w przyszłym roku przeznaczyć 132 tys. zł na adaptację nowych sal do potrzeb 3-latków w przedszkolach oraz dla dzieci w oddziałach przedszkolnych.

W Grudziądzu do przedszkoli miejskich przyjęto 83 trzylatków.

- Zabrakło w nich miejsc dla 257 dzieci - wylicza Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik Urzędu Miejskiego. - Na 120 nowo utworzonych zostaną przyjęte dzieci 3-letnie.

Grudziądz wydał prawie 208 tys. zł na prace budowlane związane z adaptacją nowych pomieszczeń przeznaczonych na dodatkowe oddziały. Pieniądze te przeznaczono także na wyposażenie zaadaptowanych pomieszczeń.

Trzylatek jest gotowy, aby pójść do przedszkola, gdy:

Jak ciepłe bułki

- W tegorocznej rekrutacji do włocławskich przedszkoli publicznych przyjęto 440 trzylatków i 34 dzieci w wieku 2,5 roku - informuje z kolei Aleksandra Bartoszewska z biura prasowego Urzędu Miasta Włocławka. - W sumie w około 10 przedszkolach publicznych prowadzonych przez Gminę Miasto Włocławek jest jeszcze około 50 wolnych miejsc dla dzieci, nie tylko dla trzylatków.

W toruńskich przedszkolach rekrutacja uzupełniająca zakończyła się w piątek. Do jutra komisje mają czas na weryfikację wniosków. Wolne miejsca zapełniły się błyskawicznie. - Dla trzylatków tworzyliśmy dodatkową grupę - mówi Dorota Gładkowska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2 w Toruniu. - Wpłynęło ponad 40 podań, a miejsc mieliśmy 25. Nie mogliśmy więc przyjąć wszystkich chętnych.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.