Nie wolno, ale firmy wciąż wciskają bandyckie pożyczki

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Pruss
Agnieszka Domka-Rybka

Nie wolno, ale firmy wciąż wciskają bandyckie pożyczki

Agnieszka Domka-Rybka

W marcu mijają trzy lata od wejścia w życie ustawy antylichwiarskiej, ale na rynku wciąż oferowane są chwilówki z ogromnymi kosztami pozaodsetkowymi. Rząd pracuje więc nad nowymi przepisami. Ekspert: „Chce pomagać, gdy ktoś wpadnie w tarapaty, a nie uczyć, jak ich uniknąć”.

Przeglądam losowo wybrane oferty w sieci: „Pożyczka w 15 minut”, „Super oferta dla zadłużonych”, „Szybka gotówka bez BIK”.

Torunianka pożyczyła 400 zł. Ile musiała oddać?

Korzystając z kalkulatora online liczę, że RSSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, całkowity koszt kredytu) sięga, w niektórych przypadkach, nawet kilkuset procent. Tak jest, choć od trzech lat obowiązują uregulowane koszty związane z pożyczaniem pieniędzy.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Żadne regulacje prawne, istniejące, planowane, czy przyszłe nie zastąpią logiki i myślenia. Tak jak napisano w artykule - czytać, czytać i jeszcze raz czytać i pytać, pytać, pytać o każdy szczegół i żądać podania ostatecznego, końcowego RRSO. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to dziękujemy i wychodzimy lub kończymy połączenie telefoniczne. Oczywiście każdy może wpaść w kłopoty, ale nie zwalnia to z myślenia. Przecież bardzo często wysokość RRSO od razu widać "gołym okiem" i wystarczy się tylko zastanowić ile będziemy musieli w sumie oddać, analizujemy czy będzie nas na takie opłaty stać i dopiero wtedy podejmujemy decyzję.

A w Wonga nadal "chwalą się" RRSO 281 %, a przy tym mają zerowe oprocentowanie. Wszystko idzie w prowizję i inne opłaty.

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.