Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Karina Obara

Nie wierz we wszystko, co wciskają ci spece od duszy

Tomasz Stawiszyński, filozof, publicysta, prowadzący w Tok.fm audycje popularno-naukowe. Fot. archiwum prywatne Tomasz Stawiszyński, filozof, publicysta, prowadzący w Tok.fm audycje popularno-naukowe.
Karina Obara

Psychoterapia może być wspaniałym narzędziem, ale może też sprawić, że wpadniemy w pułapkę. Nie dajmy się więc oszukać, że wszystko zależy od nas. Tomasz Stawiszyński napisał książkę, która nie ma leczyć. Może za to sprawić, że uwolnimy się od naiwności. I doznamy ulgi.

Jeśli szukacie prezentu pod choinkę dla kogoś, kogo kochacie, ale wiecie, że ma czasem tendencje, aby odpłynąć w: naiwność, przesadę, chce być idealny, oświecony, perfekcyjny, uważa, że wszystko da się i trzeba terapeutyzować, że najważniejsze jest szczęście, optymizm a łapanie doła niegodne jest człowieka rozumnego - tą książką obdarować warto. Dowiecie się z niej, dlaczego poszukujemy leku na smutek i zaprzeczamy ludzkiej kondycji, w której należy pomieścić wszystkie nasze stany. Dlaczego tak łatwo popełniamy błędy poznawcze, wierząc we wszystko, co kusi sloganem: „to pomoże twojej duszy”. Przeczesując myśli Jamesa Hillmana, znakomitego psychologa, obnażającego frazesy współczesności, Tomasz Stawiszyński daje nam możliwość konfrontacji z własnymi myślami, jakby mówił: „nie należy wierzyć we wszystko, co się myśli, ani we wszystko, co mówią nam terapeuci”. Bo przecież to, co się z nami właśnie dzieje, domaga się jakiejś zmiany. Od nas zależy, czy zbadamy, jakiej, czy damy sobie wcisnąć gotowe rozwiązania, po których nasze problemy przybiorą na sile.

Wolność od dzieciństwa

Kto z nas nie zwalał na mamę i tatę? Jestem taki, dlatego, że rodzice mnie ograniczali. Gdyby nie oni, byłbym w zupełnie innym miejscu. Mogłem być gwiazdą, gdyby nie podcinali mi skrzydeł albo mieć lepszą żonę, gdyby tata nie był alkoholikiem. Ale czy to prawda? Tomasz Stawiszyński przygląda się naszym przekonaniom, które niesiemy ze sobą przez całe życie, często przeświadczeni, że trudne doświadczenia z dzieciństwa determinują nasze dorosłe „teraz”. I jedyne, co możemy w tej sprawie zrobić, to oddać się wieloletniej terapii. A jeśli nie skutkuje, to znaczy, że z nami jest coś nie tak. Dążenie do doskonałości, do pozbycia się trudnych, uwierających uczuć, stało się sztandarem, który niosą rozmaici szarlatani, guru obiecujący „emocjonalny raj na ziemi”, a nawet wielu psychoterapeutów, dążących poprzez psychoterapię do „zrozumienia”, że mamy problemy, bo zawinili inni, a nie nasze uproszczone myślenie o świecie. I gdyby nie przeszłość, bylibyśmy ludźmi bez skazy.

Czy w tej książce autor pozbawia nas złudzeń co do psychoterapii? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Karina Obara

Polityka, psychologia i kultura są ze sobą nierozerwalnie związane i dlatego fascynują mnie dziennikarsko. To, co ludzie wyprawiają na tych polach jest warte pokazania. Zdanie niech każdy wyrobi sobie sam:-)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.