Nie wiadomo, co stanie się z gimnazjum w Nowem. W Świeciu będą podstawówki

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Bartniak/archiwum
Maciej Ciemnymaciej.ciemny@mail.pl

Nie wiadomo, co stanie się z gimnazjum w Nowem. W Świeciu będą podstawówki

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@mail.pl

We wrześniu ostatni rocznik trafi do gimnazjów. Potem będą wygaszane. Szczegółów wciąż brak, jednak w gminach już się nad tym głowią.

Minister edukacji przedstawiła rządowy pomysł kilka miesięcy temu w Toruniu, ale wciąż brakuje konkretów.

- Czekamy na przepisy wykonawcze, wtedy będziemy dokładnie wiedzieć, co robić - mówi Urszula Kempińska-Czerwińska, dyrektor Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych w Nowem.

W gminie Nowe są dwie podstawówki i gimnazjum. Urzędniczka uchyla się od odpowiedzi, co stanie się ze szkołą dla starszych uczniów. - Decyzję podejmą radni i burmistrz - mówi Kempińska-Czerwińska.

Problemem gimnazjów przekształcanych w podstawówki będą inwestycje potrzebne do przystosowania tych szkół z powrotem do potrzeb najmniejszych uczniów. W placówkach trzeba będzie wymienić wyposażenie i wprowadzić zmiany np. w toaletach.

- Na pewno sobie z tym zadaniem poradzimy, jako urzędnicy, ale współczuję nauczycielom, przecież znowu zmieni się cała podstawa programowa, a nie będzie zbyt wiele czasu, żeby się z nią zapoznać - zwraca uwagę Kempińska-Czerwińska.

Pedagodzy, którzy będą musieli pracować na nowej podstawie mogą czuć się szczęściarzami w porównaniu z kolegami, którzy przez reformę mogą stracić pracę. - Nie doszło do tego szesnaście lat temu, gdy tworzyliśmy gimnazja. Nie dopuścimy do tego teraz - zapewnia Kem-pińska-Czerwińska. - Przez lata mojej pracy tylko raz się zdarzyło, że z powodu braku godzin dydaktycznych musieliśmy pożegnać się z jedną z nauczycielek. Nie chcę do tego wracać.

Urzędniczka nie kryje też, że jest przeciwniczką likwidacji gimnazjów. - One działają coraz lepiej, a zawsze wskazane jest, żeby oddzielić młodsze dzieci od starszych. I tak postaramy się to zrobić w jednym budynku, ale takiego pola manewru jak teraz już nie będziemy mieli.

W gminie Świecie każde z gimnazjów stanie się tzw. szkołą powszechną. Gimnazjum nr 2 przy ul. Ogrodowej będzie SP nr 3, jak przed kilkunastu laty, podobnie Gim. nr 1 będzie SP nr 2. Zlikwidowane zostaną gimnazja w Grucznie i na Mariankach. W budynkach będą istnieć tylko szkoły powszechne, którymi staną się działające tam obecnie szkoły podstawowe.

- W połowie września ma się pojawić projekt ustawy - mówi Waldemar Fura, kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego w Świeciu. Oczekiwaniem na szczegółowe wytyczne zasłania się urzędnik, gdy pytamy o dyrektorów placówek w Grucznie i na Mariankach. - Może się okazać, że nie będzie konkursów na dyrektorów, a szkoły powszechne będą prowadzić dotychczasowi dyrektorzy podstawówek. Za wcześnie, żeby o tym mówić.

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@mail.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.