Agnieszka Domka-Rybka

Nie tylko bogaci, ale wszyscy, solidarnie złożymy się na niepełnosprawnych

Nie tylko bogaci, ale wszyscy, solidarnie złożymy się na niepełnosprawnych Fot. Adam Wojnar
Agnieszka Domka-Rybka

Kilkuset mieszkańcom naszego regionu dojdzie nowy podatek - na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Ale wiadomo, że reszta też się dołoży, bo ma być on również finansowany z Funduszu Pracy.

856 osób z Kujaw i Pomorza ma dochody przekraczające 1 mln zł rocznie. I to właśnie one zapłacą daninę solidarnościową w wysokości 4 procent od nadwyżki dochodów powyżej miliona. Rząd sięgnie jednak nie tylko do portfeli milionerów, ale do wszystkich pracujących. Z pensji każdego zatrudnionego jest odprowadzana składka na Fundusz Pracy i wynosi 2,45 proc. wynagrodzenia. Z tego 0,15 proc. ma być „przekierowywane” na SFWON.

Choć Ministerstwo Finansów zapewniło nas, że z tego powodu składka nie na pewno nie wzrośnie, to wiadomo, że pieniądze zostaną zabrane z puli przeznaczonej m.in. na pensje dla młodocianym pracowników, szkolenia, stypendia, wsparcie dla zakładających firmy, wyposażenie akademickich biur karier, zasiłki dla bezrobotnych i ich aktywizację. Są to potrzeby finansowane właśnie z Funduszu Pracy.

Dlaczego wszyscy solidarnie złożymy się na niepełnosprawnych? O tym w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.