Nie płaćmy za wniosek o 500 zł. Jest darmowy!

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Małgorzata Stempinska

Nie płaćmy za wniosek o 500 zł. Jest darmowy!

Małgorzata Stempinska

Oszuści wciąż naciągają na płatne wnioski o rządową pomoc. Nie dajmy się nabrać. Formularze są darmowe i można je składać od dziś.

Pierwsze fałszywe strony z wnioskami o wypłatę 500 zł na dziecko pojawiły się na początku stycznia. Wówczas rząd ogłosił, że program ruszy od kwietnia.

Im bliżej było tego terminu, tym naciągacze byli coraz bardziej aktywni. Płatne strony mnożyły się jak grzyby po deszczu. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mówią wprost: - Wniosek o przyznanie 500 zł na dziecko, czyli tzw. świadczenie wychowawcze, jest darmowy. Za jego pobranie i złożenie nie ponosimy żadnych opłat.

Równocześnie w ministerstwie zapewniają, że o stronach, będących próbą wyłudzenia pieniędzy za złożenie wniosku, na bieżąco informują odpowiednie służby.

Przypominamy, że wniosek o wypłatę 500 zł na dziecko można składać od dziś bezpośrednio w gminie, wysyłając pocztą lub przez internet za pomocą bankowości elektronicznej, portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz ePUAP.

- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Dlatego dajemy im wybór: wnioski mogą złożyć osobiście lub przez internet. To spora oszczędność czasu, który jest tak cenny, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi - mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Agnieszka i Roman Cholewińscy z Torunia, rodzice 16-letniego Kacpra, 13-letniej Natalii i 10-letniej Zosi, ze złożeniem wniosku zamierzają poczekać co najmniej po połowy przyszłego tygodnia: - Podejrzewamy, że w piątek urzędy, szkoły i ośrodki pomocy rodzinie będą przeżywać oblężenie. Wszyscy ruszą, by jak najszybciej dopełnić formalności. Tymczasem słyszeliśmy, że nie ma co tak się spieszyć, bo złożenie wniosku nie oznacza, że pieniądze będą zaraz wypłacane. Zdecydowaliśmy, że do urzędu miasta z wypełnionym wnioskiem wybierzemy się w środę albo czwartek po południu. Sprawdziliśmy, że punkty są czynne do godziny 17, więc powinniśmy zdążyć. Jeśli nie damy rady, to pójdziemy tam w sobotę - mówi Agnieszka Cholewińska.

W MRPiPS informują, że jeśli wniosek o świadczenie wychowawcze złożymy w ciągu trzech miesięcy (do 1 lipca 2016 roku włącznie), to pieniądze otrzymamy z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 roku, czyli od momentu startu programu. Natomiast gdy wniosek zostanie złożony po 1 lipca, świadczenie będzie wypłacane od miesiąca złożenia wniosku. Do programu będzie można dołączyć w każdej chwili.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na każde drugie i kolejne dziecko. Natomiast w przypadku mniej zamożnych rodzin wsparcie będzie przysługiwało także na pierwsze dziecko (kryterium dochodowe to 800 zł oraz 1200 zł w rodzinie z niepełnosprawnym dzieckiem).

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.