Nie płacisz czynszu? Nie zaznasz spokoju

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Małgorzata Goździalska

Nie płacisz czynszu? Nie zaznasz spokoju

Małgorzata Goździalska

Spółdzielnie na bieżąco monitorują nasze zadłużenie. A efekty?

Zadłużamy się. Także nie płacąc czynszu za mieszkanie. We Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej długi lokatorów sięgają 7,5 procent należności rocznych, w Spółdzielni Mieszkaniowej „Południe” - 6, 2 procent, a w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zazamcze” nie przekracza 2,5 procent.

Na szczęście, nie jesteśmy rekordzistami, bo poza Włocławkiem są takie spółdzielnie, gdzie zadłużenie sięga 12 procent należności rocznych. I, co ważne, tendencje u nas nie są wzrostowe, a wręcz przeciwnie, malejące. - To między innymi efekt zmian w sytuacji życiowej naszych członków i starzenia się osiedla - podkreśla Zbigniew Lewandowski, prezes SM „Południe”.

Nasze spółdzielnie mieszkaniowe na bieżąco monitorują zadłużenie. W SM „Zazamcze” dłużnicy otrzymują monit po tym, jak nie zapłacili rachunku za dwa czynsze. We Włocławskiej SM już po miesiącu.

- Po tym, jak zaległość sięga trzech czynszów wysyłamy przedsądowe wezwanie do zapłaty - mówi Grażyna Rozmia-rek, główna księgowa WSM.

Eksmisja dłużników to os-tateczność. Wcześniej prowadzone są rozmowy z dłużnikami, zawierane ugody w sprawie spłaty ratalnej. Ale we WSM spłata ratalna tylko w szczególnych przypadkach!

Dług ściągany jest przez spółdzielnie m.in. z rozliczenia zaliczek płaconych na poczet centralnego ogrzewania. Oczywiście, gdy jest nadpłata. Ta zasada obowiązuje i w SM „Południe”, i we Włocławskiej SM.

Zarząd SM „Zazamcze” dopuszcza także możliwość odpracowania długu. Jednak, jak zapewniają władze spółdzielni, dotychczas nikt z tej możliwości nie skorzystał. SM „Południe” w minionych latach zatrudniała dłużników na zastępstwa, głównie do prac porządkowych. W tym roku takiej możliwości nie będzie, bowiem, jak powiedział nam prezes Lewandowski, spółdzielnia ogranicza zatrudnienie. W tym roku o dziesięć etatów. Ale mieszkańcy o zadłużeniu będą informowani.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.