Nie piją alkoholu, nie palą, a mają raka krtani [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Muszynski
Hanka Sowińska

Nie piją alkoholu, nie palą, a mają raka krtani [infografika]

Hanka Sowińska

Dlaczego nowotwory głowy i szyi coraz częściej atakują osoby przed 40 rokiem życia? Jak skutecznie walczyć z tą nową epidemią?

Specjaliści alarmują: w Polsce, a także w innych krajach Europy, obserwuje się nowe zjawisko epidemiologiczne, określane jako fenomen epidemiologiczny.

Chodzi o wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi określanych jako „młodzi dorośli”, którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem HPV.

Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów są więcej niż niepokojące. Tylko w 2013 r. raka głowy i szyi zdiagnozowano u prawie 11 tys. osób. W ciągu 12 miesięcy zmarło ok. 6 tys. pacjentów.

- To prawie dwa razy więcej niż śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. W ciągu ostatnich 20 lat odnotowano 20-procentowy wzrost liczby zachorowań na raka szyi i głowy - informuje dr n. med. Tomasz Mierzwa, koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Rak głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w tym obszarze (z wyjątkiem mózgu). Jest 6. rakiem pod względem częstości występowania w Polsce. Wyprzedził tak groźny nowotwór jak rak szyjki macicy.

W obrębie głowy i szyi zagrożone są przede wszystkim: krtań, wargi, jama ustna, migdałki, ślinianki i język (częściej nasada).

Nie piją alkoholu, nie palą, a mają raka krtani [infografika]
Mężczyźni 2-3 razy częściej chorują, ale liczba zachorowań wśród kobiet wzrasta.

- Z tej grupy najwięcej przypadków nowotworów dotyczy krtani. Oprócz tak znanych czynników ryzyka jak picie alkoholu i palenie papierosów coraz częściej powodem jest wirus HPV, który jest obecny w różnych częściach ciała - mówi dr n. med. Piotr Winiarski, wojewódzki konsultant w dziedzinie laryngologii, szef oddziału otolaryngologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Biziela w Bydgoszczy.

Przykra dla pacjenta informacja jest taka, że każde leczenie onkologiczne w obrębie głowy i szyi oznacza spore okaleczenie. - W przypadku zaawansowanej choroby konieczne jest np. usunięcie fragmentów języka zaatakowanego przez komórki nowotworowe, co z kolei oznacza problemy z artykulacją i konsumpcją. Operacja krtani to problemy z mową - wylicza skutki uboczne dr Winiarski.

Jak mówi, „światełkiem w tunelu” jest to, że mimo znaczącego wzrostu zachorowań na nowotwory szyi i głowy u coraz większej liczby osób rak krtani rozpoznawany jest we wczesnym etapie. - To pozwala na zastosowanie oszczędzającej terapii. Stosuje się leczenie laserem, z zachowaniem krtani, a usunięciem tylko guza. Takich zabiegów wykonujemy coraz więcej. Pacjentowi nie trzeba zakładać rurki tracheotomijnej - wyjaśnia.

W walce z lawinowo rosnącą liczbą zachorowań może pomóc znajomość objawów, które - także w przypadku raka szyi i głowy - nie są charakterystyczne. Na co powinniśmy być wyczuleni?

- Niezbędna jest znajomość tzw. objawów alarmowych. Obowiązuje reguła 1/3, czyli jeden objaw utrzymujący się przez trzy tygodnie - informuje dr Mierzwa.

Objawy alarmowe to: pie-czenie języka; niegojące się owrzodzenie, czerwone albo białe naloty w jamie ustnej; ból gardła; przewlekła chrypka; ból w trakcie połykania lub problemy z połykaniem; guz na szyi; jednostronna niedrożność nosa; krwawy wyciek z nosa.

Trwa IV Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Z tej okazji jutro (21 września) w dwóch bydgoskich placówkach zorganizowano porady laryngologiczne dla osób, które są zaniepokojone wymienionymi objawami. Konsultacje będą się odbywać w dwóch poradniach laryngologicznych, w: „Bizielu”, w godz. 8-14, gabinet 1040, rejestracja, tel. 52 36 55 490; „Juraszu”, w godz. 14-16, gabinet 435 B, IV piętro, rejestracja, tel. 52 585 40 53.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.