Nie matura, lecz mundur ma dać pracę [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Nie matura, lecz mundur ma dać pracę [zdjęcia]

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Ogólniaki w Świeciu już dawno nie są popularne. Wyjątek to klasy mundurowe, które na brak chętnych zdają się nie narzekać. Właśnie ruszyła rekrutacja.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu pierwsi absolwenci klasę mundurową opuścili w czerwcu zeszłego roku.

- Kilku jest na służbie przygotowawczej do wojska w Narodowych Siłach Rezerwowych, część studiuje na akademiach wychowania fizycznego, bo nauka w takiej klasie zdecydowanie zwiększa przygotowanie fizyczne - wymienia Artur Kurzyna, historyk z ZSP, wychowawca pierwszego rocznika klas mundurowych.

Nauka w takiej klasie wygląda jak w każdym ogólniaku, ale jest rozbudowana o kilka elementów. - To dodatkowe przedmioty i różne atrakcje, które pozwalają uczniom odczuć specyfikę pracy mundurowych - tłumaczy Kurzyna, który chodził z wychowankami m.in. na posiedzenia sądu. - Niezapomnianym przeżyciem był trening z policją na stadionie. Na początku funkcjonariusze pokazywali młodzieży, jak pracować w kordonie mundurowych, potem kilku stało się kibolami, którzy przebieg meczu próbowali zakłócić atakując policję.

Stałym punktem nauki w szkole są obozy organizowane pod koniec roku. W ośrodku w Zamrzenicy w Borach Tucholskich uczniowie przechodzą szkolenie survivalowe, pogłębiają wiedzę z pierwszej pomocy, sprawdzają sprawność fizyczną, np. podczas skoków na dmuchane materace rozstawione na jeziorze. Uczniowie regularnie trenują z bronią na strzelnicy LOK-u.

- Jako jedyna szkoła w województwie organizujemy test sprawności wspólnie z komendą policji - mówi Kurzyna. Zestaw ćwiczeń jest identyczny jak przy egzaminach do szkół policyjnych. Nasi absolwenci są z nim oswojeni. Wiedzą, gdzie uważać, żeby niepotrzebnie nie stracić czasu. Mogą go zrobić z zamkniętymi oczyma.

Również innowacją występującą tylko w ZSP jest nauka NATO-wskiego języka angielskiego. - W tym celu współpracujemy z Centrum Sił Połączonych w Bydgoszczy.

Szykują się również zmiany dla gimnazjalistów, którzy od września zdecydują się rozpocząć naukę w takiej klasie. Dotychczas środa była dniem mundurowym, gdy uczniowie pojawiali się na lekcjach w specjalnych strojach. - Teraz dojdzie do kolejnej innowacji. Chcemy, żeby jednego dnia były tylko przedmioty ze specjalizacji. W ten sposób jeszcze bardziej podkreślimy charakter tej klasy - uważa Kurzyna.

Szkoła funduje uczniom mundury. Dostaną na wstępie spodnie, bluzę, kurtkę i czapkę. Kurzyna podkreśla, że absolwent takiej szkoły ma zwiększone szanse przy rekrutacji do szkół służb mundurowych, a to zawsze szansa na stabilną pracę.

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.