Nie ma przed nimi granic. Dogadają się prawie z każdym

Czytaj dalej
Fot. Nadesłane
Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Nie ma przed nimi granic. Dogadają się prawie z każdym

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Czterech uczestników warsztatu terapii zajęciowej wraz z opiekunami wróciło z Holandii w ramach programu Erasmus+. Są zachwyceni.

Wszyscy przeżywali bardzo ten wyjazd. Już kilka dni przed żyli tą podróżą. Zastanawiali się, co ich tam spotka, kogo poznają i czy będą w stanie się porozumieć. A przed samym wyjazdem doszła jeszcze „Reisefieber”. Co zabrać, jak spakować i by przypadkiem o czymś nie zapomnieć. Uczestnicy niepotrzebnie się martwili. Szybko na miejscu - w Bant - się o tym przekonali.

Pojechali: Anna Kierszk, Sandra Becker, Wojciech Jaworski i Maciej Sowiński. Opiekunowie to Renata Breszka, kierowniczka placówki, i Zofia Rzepiak. To była wymiana młodzieży w ramach programu Erasmus+ pod hasłem ”Twoja niezwykła podróż od niepewności do poczucia własnej wartości”. - Udział w wymianie był możliwy dzięki Stowarzyszeniu „I Like Czersk” i oczywiście Wiesławowi Lipskiemu, za co już na wstępie bardzo serdecznie dziękuję - mówi Renata Breszka. - Dziękuję za ogromną pomoc pana Wiesława, za udział w wizycie przygotowawczej i wszystko, co zrobił. Jestem ogromnie wdzięczna.

Czerszczanie spędzili w Holandii wiele wyjątkowych dni, poznali mnóstwo przyjaciół z różnych krajów Europy - w sumie w projekcie brało udział 8 krajów (Słowenia, Włochy, Turcja, Portugalia, Bułgaria, Rumunia).

- Na zawsze pozostanie w naszej pamięci obraz miejsc, które zobaczyliśmy, oraz emocji związanych z napotkanymi tam wspaniałymi ludźmi - mówi Breszka. - Nawiązaliśmy mnóstwo kontaktów, przyjaźni, które na pewno będziemy kontynuować. Jestem dumna z moich podopiecznych, że tak świetnie potrafili się odnaleźć w nowym miejscu, sytuacjach, jestem dumna z tego, że są tak otwarci i komunikatywni. Myślę, że były to dla nich cudowne wakacje, z których wrócili po prostu szczęśliwi - zaznali radości ze spotkania z innymi ludźmi - poznali różnorodną kulturę wielu krajów.

Czerszczanie przygotowali polski posiłek dla całej grupy, dokonali prezentacji typowo polskich produktów, a także wymienili się doświadczeniami odnośnie sytuacji osób niepełnosprawnych w różnych krajach.

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.