Nie każde mieszkanie wykupisz od miasta

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Małgorzata Goździalska

Nie każde mieszkanie wykupisz od miasta

Małgorzata Goździalska

W tym roku z takiej możliwości skorzystało 19 włocławian.

Włocławianie od lat mają tę możliwość! Chodzi o wykup mieszkań od miasta z bonifikatą. Były takie lata, gdy z upustem sprzedawanych było po sto i więcej komunalnych „M”. Rekordowym pod tym względem był 2008 rok, gdy urząd miasta pozbył się aż 239 mieszkań.

Ale z bonifikatą sprzedawane są tylko mieszkania wybudowane do 2000 r. Jeśli ktoś chce wykupić M z budynku oddanego w latach 2000-2006, to nie może liczyć na ulgę. Władze miasta uznały bowiem, że sprzedawanie nowych stosunkowo mieszkań z bonifikatą spotkałoby się z krytyczną oceną włocławian, którzy w ostatnich latach kupowali cztery kąty za naprawdę duże pieniądze.

Starający się o wykup mieszkań, które znajdują się w budynku wybudowanym jeszcze przed 1945 rokiem, mogą liczyć na bonifikatę 85-procentową. Jak poinformował nas Jarosław Biegała z wydziału gospodarki miejskiej UM, w tym roku urząd miasta sprzedał już 19 lokali mieszkalnych. Sprzedaż każdorazowo prowadzona jest na wniosek najemcy. Ale nie zawsze wniosek jest rozpatrywany pozytywnie.

Przekonał się o tym Marek Raniszewski, który w imieniu mamy od lat stara się o wykup mieszkania znajdującego się w dwurodzinnym budynku przy ulicy Szkolnej w Michelinie. W poprzedniej kadencji władze miasta tłumaczyły, że sprzedaż połowy domu odbyłaby się ze szkodą dla miasta. - Obecne władze wstępnie wyraziły zgodę, ale ostatnio dowiedziałem się, że sprzedaż nie będzie możliwa ze względu na zły stan budynku - mówi.

Roman Stawisiński, dyrektor wydziału gospodarki miejskiej przyznaje, że ekspertyza tego budynku wyklucza jego sprzedaż. Ale dodaje, że mieszkańcom ma być zaproponowane inne rozwiązanie.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.