Nie daj się rakowi! Zgłoś się na badania profilaktyczne

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Małgorzata Goździalska

Nie daj się rakowi! Zgłoś się na badania profilaktyczne

Małgorzata Goździalska

Rak jelita grubego i płuc - te choroby dotykają mieszkańców. Władze powiatu lipnowskiego zdecydowały się więc finansować badania profilaktyczne.

Te dane niepokoją! Nasze województwo należy do regionów o wysokiej zachorowalności na nowotwory złośliwe i choroby układu krążenia. W powiecie lipnowskim zmorą są przede wszystkim nowotwory jelita grubego oraz płuc. Ale choroby układu krążenia też są popularne. Władze powiatu przyjęły w ubiegłym roku program polityki zdrowotnej do 2019 roku. I zarezerwowały pieniądze - 350 tysięcy złotych.

- W ramach programu prowadzona jest nie tylko edukacja zdrowotna - podkreśla starosta Krzysztof Baranowski. - Zainicjowaliśmy bowiem badania profilaktyczne - kolonoskopię oraz tomografię klatki piersiowej.

Pierwsze badania w ramach programu wykonane zostały we wrześniu ubiegłego roku. Do 31 grudnia wykonanych zostało 77 kolonoskopii w kierunku wykrycia raka jelita grubego, w tym 43 diagnostyczne oraz 34 zabiegowe. Ponadto 145 badań tomografii komputerowej wraz z badaniami krwi w celu wykrycia raka płuc. Jak się dowiedzieliśmy, część przebadanych pacjentów otrzymała skierowania na dalsze konsultacje i badania.

W ubiegłym roku na badania i promocję programu powiat wydał z budżetu 107 tysięcy 450 złotych. W tym roku, jak zapewnił nas starosta Baranowski, badania są kontynuowane. I cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Gdzie są wykonywane? W spółce utworzonej przez powiat - Szpital Lipno.

Z informacji starosty wynika, że w przyszłym roku do takich badań jak kolonoskopia czy tomografia komputerowa mają dojść kolejne związane z profilaktyką chorób układu krążenia. Chodzi o sprawdzenie między innymi poziomu cholesterolu całkowitego i frakcji LDL i HDL, trójglicerydów, glukozy, badania EKG.

Te badania są przewidziane dopiero w styczniu 2017 roku. Nie jest jednak wykluczone, że rozpoczną się wcześniej. Cel - uratowanie zdrowia lub życia mieszkańców i zapewnienie większego dostępu do badań profilaktycznych.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.