Aż 90 proc. badanych uznało, że pogorszenie wzroku to ograniczenie ich niezależności
Współczesny senior to osoba aktywna, odkrywca pasji. Jak pokazują badania, już 40 proc. osób w wieku 65+ chce rozwijać się na emeryturze. Jednak zmiany w obszarze wiedzy na temat zdrowia nie są tak dynamiczne. Chociaż dla większości Polaków wzrok jest najważniejszym zmysłem (twierdzi tak aż 90 proc. z nich), to tylko co czwarty bada swój wzrok regularnie.
Bo życie zaczyna się po…
Zdaniem autorów raportu „Po co seniorom kultura”, trudno jest dzisiaj mówić o typowym polskim seniorze. - Osoby w okresie późnej dorosłości to grupa, która nie tylko staje się coraz bardziej liczna, ale także różnorodna. W badaniu wzięły udział 534 osoby powyżej 60. roku życia. Badacze zaobserwowali tendencję do uczestniczenia w różnych wydarzeniach kulturalnych przynajmniej raz w roku. Co trzeci uczestnik badania zadeklarował, że raz do roku uczestniczy w takich formach aktywności jak kino, spektakle teatralne, koncerty i spektakle operowe, inne koncerty, imprezy plenerowe czy wystawy. Znacząca grupa seniorów uczestniczyła w jakiejś formie wydarzenia kulturalnego, średnio co dwa miesiące na przestrzeni całego roku - mówi Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS.
W części zamkniętej przeczytasz o kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”, dowiesz się czego najbardziej brakuje osobom tracącym wzrok, a także ile osób w Polsce choruje na zaćmę
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień