Joanna Bejma

Nie czekając na program "Rodzina 500+" gminy same pomagają wielodzietnym rodzinom

Pięćsetną samorządową Kartę Dużej Rodziny wręczono Nikoli Kruszka z Młodocina (w środku). Karty trafiły też do pozostałych członków rodziny dziewczynki Fot. Joanna Bejma Pięćsetną samorządową Kartę Dużej Rodziny wręczono Nikoli Kruszka z Młodocina (w środku). Karty trafiły też do pozostałych członków rodziny dziewczynki - mamy Ewy, taty Daniela oraz rodzeństwa Zuzanny i Huberta.
Joanna Bejma

W gminie Barcin wydano właśnie 500 samorządową Kartę Dużej Rodziny. Barcin w powiecie żnińskim jest najbardziej prorodzinną gminą.

Ale przyznać trzeba, że może sobie na to pozwolić. To jedna z bogatszych gmin w regionie.

O wprowadzeniu programu "Duża Rodzina z Barcina" rajcy zdecydowali w kwietniu 2014 roku. Program zakłada wprowadzenie ulg i zniżek dla rodzin wielodzietnych (z co najmniej trójką dzieci, także rodzin zastępczych zamieszkujących teren gminy). W gminie jest około 190 rodzin (gospodarstw) mających na utrzymaniu troje lub więcej dzieci (około 800 osób). Po półtora roku funkcjonowania programu wręczono właśnie 500 samorządową Kartę Dużej Rodziny. Dla porównania, w ubiegłym roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Barcinie wydano 282 ogólnopolskie KDR dla 56 rodzin.

Obie co prawda upoważniają do ulg i zniżek, samorządowa jednak zapewnia je tuż pod nosem. Zarówno burmistrz Michał Pęziak jak i Dorota Dokładna, szefowa MGOPS zauważają, że z pomocy w ramach ogólnopolskiej karty można korzystać głównie w dużych miastach. Barcin dużym miastem nie jest, nie ma tu sieci sklepów lub instytucji, które udzielają wsparcia i aby pomóc rodzinom wielodzietnym w miejscu ich zamieszkania, powstał samorządowy program wsparcia.

500 kartę ma Nikola

Ulgi i zniżki obowiązują na barcińskim basenie - posiadacze karty płacą tylko 50 proc. oraz w Miejskim Domu Kultury - na zakup biletów czy wynajem sali na organizację imprez. Do programu przyłączyli się też lokalni przedsiębiorcy: firma przewozowa, zakład fotograficzny, zakład fryzjerski i sklep obuwniczy.

Największym zainteresowaniem cieszą się zniżki oferowane na krytej pływalni. Pierwszą kartę wydano w październiku 2014 r. Od tego czasu do końca roku na basen z 50 proc. zniżką weszło 91 osób. W ubiegłym roku takich wejść było już 619 (styczeń - 40, luty - 51, marzec - 40, kwiecień - 59, maj - 64, czerwiec - 28, lipiec - 41, sierpień - 80, wrzesień - 53, październik - 58, listopad - 61, grudzień - 44). Wszystkie udzielone w 2015 r. zniżki opiewają na kwotę 3 tys. złotych.

W pierwszych trzech miesiącach funkcjonowania programu wydano aż 217 KDR dla 43 rodzin. W pierwszym półroczu 2015 roku wnioski złożono 36 rodzin, wydano 183 karty, w drugim półroczu do ratusza wpłynęło 14 wniosków na 75 kart.

Pięćsetna kartę wydano kilka dni temu. Jej posiadaczką została kilkuletnia Nicola Kruszka z Młodocina. Karty trafiły też do pozostałych członków rodziny dziewczynki - mamy Ewy, taty Daniela oraz rodzeństwa Zuzanny i Huberta.

Bez względu na ilość dzieci w rodzinie

Barcin spośród sześciu gmin w powiecie żnińskim, jako pierwszy wprowadził program wsparcia dla rodzin wielodzietnych. Pod koniec ubiegłego roku podobny program wprowadził Żnin, w najbliższym czasie w sąsiednim powiecie chce wprowadzić go także Mogilno.

Funkcjonowanie programów na poziomie lokalnym to sporo plusów. Jednak nie wszystkie gminy mogą sobie na to pozwolić. Ograniczeniem jest nie tylko budżet. Nie ma sensu uruchamiać programu jeśli na terenie gminy nie ma np. basenu, kina, prężnie działającego domu kultury czy innej placówki oferującej płatne atrakcje.

Można wprowadzać za to inne udogodnienia. Oprócz programu "Duża Rodzina z Barcina" na terenie miasta i gminy funkcjonują także bezpłatne przedszkola w wymiarze 10 godzin dziennie oraz bezpłatny program szczepień przeciwko pneumokokom. Z tego rodzaju wsparcia może skorzystać każdy bez względu na to ile dzieci posiada lub jaki jest jego status materialny.

Joanna Bejma

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.