NFZ w jednym miejscu

Czytaj dalej
Fot. materiały bydgoszcz.pl
Joanna Pluta

NFZ w jednym miejscu

Joanna Pluta

Na początku roku na bydgoskich Wyżynach zacznie się budowa nowej siedziby NFZ. Przetarg wygrał Alstal, całość będzie kosztować ponad 17 mln zł.

Przy ul. Łomżyńskiej 33 trzeba będzie przebudować istniejący gmach i dobudować nową część. Kujawsko-Pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wyłonił w ramach przetargu wykonawcę prac. Budową zajmie się firma Alstal.

Obie części inwestycji mają stworzyć spójny nowoczesny obiekt biurowy. Część budynku będzie przeszklona. Gmach będzie liczył 2 kondygnacje. Wewnątrz znajdzie się duży zadaszony dziedziniec, który spełni rolę holu głównego. Przy budynku ma także działać parking dla interesantów. Inwestycja warta 17,3 mln zł ma się zakończyć jesienią 2017 roku.

Dlaczego nowa siedziba? - Zmiana lokalizacji poprzez połączenie trzech siedzib w jednym miejscu jest konieczna zarówno ze względów ekonomicznych - w tej chwili płacimy za utrzymanie dwóch siedzib przy Mickiewicza 15 i Słowackiego oraz wynajmujemy pomieszczenia przy ul. Warszawskiej 10 - jak i dla poprawienia komfortu interesantów - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik regionalnego NFZ.

Koszty inwestycji będą rozłożone na trzy lata i jak podkreśla rzeczniczka część pieniędzy będzie pochodziła ze sprzedaży budynków przy Mickiewicza i Słowackiego.

Kujawsko-Pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy NFZ przeprowadził badania ankietowe wśród ubezpieczonych. Ich celem było uzyskanie obiektywnych informacji na temat lokalizacji K-P OW NFZ w jednym budynku. 76 procent ankietowanych uważało, że dla wygody petentów wszystkie wydziały i punkty obsługi powinny być zlokalizowane w jednym miejscu. W nowej siedzibie będą się znajdowały wszystkie wydziały, które obecnie są rozproszone w trzech budynkach i zmuszają pacjentów do przemieszczania się w różne miejsca. - Często są to osoby niepełnosprawne, poruszające się o kulach, które muszą potwierdzić w funduszu np. zlecenie na środki pomocnicze i przedmioty ortopedyczne - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik NFZ w Bydgoszczy. - To mogą zrobić przy Słowackiego, ale już wniosek na leczenie uzdrowiskowe muszą złożyć w gmachu przy Warszawskiej.

K-P OW NFZ w grudniu 2013 roku kupił działkę przy ul. Łomżyńskiej 33 i jest jego właścicielem.
W styczniu 2015 roku w wyniku przetargu zawarto umowę na usługi projektowe – zakończone w lipcu bieżącego roku.
Zostało już rozstrzygnięte postępowanie na wykonawcę robót budowlanych, wygrała firma ALSTAL Grupa Budowlana z Inowrocławia.

Termin realizacji to 15 miesięcy, okres gwarancji natomiast wynosi 60 miesięcy.

- Jeśli chodzi o koszty, są one rozłożone na 3 lata. Na 2015 rok zaplanowano kwotę 3 mln zł. Są to pieniądze z tzw. rzeczowego planu finansowego i z całą stanowczością podkreślam, iż w żaden sposób nie zmniejszają one puli środków przeznaczonych na finansowanie świadczeń zdrowotnych - tłumaczy Nawrocka. - Nie można ich również przekazać na te świadczenia. Dotychczasowe budynki – przy ul. Mickiewicza i Słowackiego zostaną sprzedane, co pozwoli na pokrycie części kosztów inwestycji.

Joanna Pluta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.