Maja Erdmann

Nawilżanie i dopieszczanie całego ciała

Opalanie się to niemal nasz letni rytuał. I nie ma w tym niczego złego, ale jak we wszystkim - trzeba opalać  się z umiarem. Fot. Mariusz Kapala Opalanie się to niemal nasz letni rytuał. I nie ma w tym niczego złego, ale jak we wszystkim - trzeba opalać się z umiarem.
Maja Erdmann

Opalanie się, czy kąpiele w słonej wodzie, wiatr, wszystko to sprawia, że skóra jest mniej jędrna i traci elastyczność.

Każdemu rodzajowi cery słońce szkodzi na swój sposób. Nie ma skóry całkowicie odpornej!

Skóra sucha - po upałach jest napięta i ściągnięta, bywa że zaczyna się łuszczyć i piec. Dla niej najlepsza będzie kuracja złuszczająco-nawilżająca.

Skóra mieszana - z jednej strony staje się przesuszona, z drugiej ujawniają się jej niedoskonałości. Kuracja ratunkowa polega na oczyszczeniu i złuszczeniu martwego naskórka, a później wystarczy dobra żelowa maseczka nawilżająca.

Skóra tłusta - słońce wzmaga aktywność gruczołów łojowych. Cera jest przetłuszczona, pory zatykają się. Trądzik czy łojotok może się nasilić. Pomocna kuracja to dokładne oczyszczanie i zastosowanie preparatów normalizujących i nawilżających.

Czego szukać w kremie?

Jest wiele sprawdzonych składników, które regenerują i nawilżają skórę. W składzie kosmetyków szukaj:

Przykre defekty

Po plażowaniu mogą pojawić się na skórze przebarwienia czy popękane naczynka krwionośne. Brunatne plamy można odbarwić specjalnymi kremami wybielającymi. Jednak jeśli zażywamy leki hormonalne, czy te na bazie dziurawca, mogą wracać. Dlatego trzeba te miejsca smarować blokerem o bardzo wysokim SPF. Niestety, sami nie pozbędziemy się rozszerzonych naczynek. Trochę pomogą kremy zawierające witaminę K. Jednak najlepszy będzie profesjonalny zabieg kosmetyczny.

Nie tylko twarz

Nie zapominajmy, że na słonce wystawiamy nie tylko twarz.

Woda na co dzień

Skóra traci około pół litra wody dziennie. Im cera jest bardziej sucha, tym jej pielęgnacja musi być bardziej intensywna.

Spragniona, sucha skóra jest w stanie bardzo szybko wchłonąć niezbędne dla jej nawilżenia i regeneracji substancje. Zostają one wykorzystane do odbudowy płaszcza hydrolipido wego. Dlatego po każdej kąpieli słonecznej trzeba ją nawilżyć. Także od wewnątrz.

W suplementach diety i w naszej diecie szukajmy przede wszystkim retinolu, który przyspiesza cykl odnowy naskórka i hamuje jego rogowacenie. Skóra wolniej traci wilgoć. Także witaminy C i E utrzymują wraz z potasem i fosforem prawidłowy poziom nawilżenia i uelastycznienia skóry.

Uwaga na leki!

Niektóre leki mogą miecć działanie fotouczulające. Plamy na opalanej skórze mogą powodować m.in. leki antydepresyjne, hormonalne, z zawartością dziuraca, antybiotyki, a także... kremy.

Autor: Maja Erdmann

Maja Erdmann

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.