Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Nawet wobec takiej nienawiści nie jesteśmy całkiem bezradni

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Włodzimierz Zapart

Nawet wobec takiej nienawiści nie jesteśmy całkiem bezradni

Włodzimierz Zapart

Wszyscy ludzie dobrej woli mają pęknięte serca. Zamordowany został Paweł Adamowicz, dobry człowiek, który się bardzo starał, żeby jego ukochany Gdańsk rozkwitał, a cała Polska była lepsza.

Historyk Andrzej Paczkowski zwrócił uwagę na podobieństwo tej sytuacji do zamachu na pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza w 1922 roku. W obu przypadkach ofiara została wybrana z premedytacją, w taki sposób, aby zapewnić napastnikowi rozgłos. Jednocześnie była to ofiara zastępcza.

Eligiusz Niewiadomski, zabójca prezydenta Narutowicza, mówił w sądzie, że Narutowicz zupełnie go nie obchodził, bo tak naprawdę morderca planował zamach na Józefa Piłsudskiego, którego obarczał winą za „rozkład toczący Polskę”.

Człowiek, który teraz zaatakował prezydenta Adamowicza podobno odmawia zeznań, ale przecież wiadomo, że nie prezydent Gdańska go sądził czy zamykał w więzieniu, więc ofiara ataku nie miała żadnego bezpośredniego związku z sytuacją napastnika. Obaj sprawcy wiedzieli też dobrze, że nie zdołają wymknąć się z miejsca zamachu, wcale zresztą nie próbowali uciekać.

Cóż za różnica, że zabójca prezydenta Narutowicza był 54-letnim artystą, a człowiek, który pchnął nożem prezydenta Adamowicza - 27-letnim kryminalistą? Obaj to typy socjopatyczne, ludzie źle przystosowani do funkcjonowania w społeczeństwie, rozczarowani, niezadowoleni, żądni innego losu, a przy tym pewni swoich racji i praw.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Włodzimierz Zapart

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.