Roman Laudański

Nawet ćwierć miliona młodych na godzinę

Tymczasowe mosty konstrukcji składanej DMS-65 powstają z gotowych modułów, które wojska inżynieryjne łączą w całość według lokalnych potrzeb. Żołnierze Fot. ppłk Piotr Pytel Tymczasowe mosty konstrukcji składanej DMS-65 powstają z gotowych modułów, które wojska inżynieryjne łączą w całość według lokalnych potrzeb. Żołnierze z Inowrocławia spieszyli z pomocą m.in. gminom doświadczonym w powodziach.
Roman Laudański

Saperzy z Inowrocławia stawiają pod Krakowem cztery mosty na terenie spotkania papieża Franciszka z młodzieżą.

65 żołnierzy z 2 Pułku Inżynieryjnego, wspieranych przez 30 wojskowych pojazdów, stanowi grupę zadaniową do zbudowania czterech mostów na Światowe Dni Młodzieży.

- Budujemy cztery mosty tymczasowe o łącznej długości 336 metrów - informuje ppłk Piotr Pytel, dowódca zgrupowania z 2. inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego. - Najszerszy most ma prawie czterdzieści metrów.

Do pomocy pielgrzymom podczas Światowych Dni Młodzieży inowrocławscy saperzy stawiają cztery (a w zasadzie trzy - jeden jest już gotowy) tymczasowe mosty konstrukcji składanej DMS 65. To konstrukcja modułowa wielokrotnego użytku, która jest przechowywana w ramach rezerw mobilizacyjnych.

Na razie saperzy zbudowali 18-metrowy most o szerokości 12 metrów. Budują pozostałe trzy mosty. Termin wykonania upływa 17 czerwca, ale najprawdopodobniej żołnierze zakończą pracę 8 czerwca. Przeprawy staną na rzeczkach Drwina (dwa mosty), Serafa i Zabawka.

- Mosty zapewnią bezpieczną ewakuację pielgrzymów i umożliwią zapełnienie sektorów podczas uroczystości - dodaje ppłk Piotr Pytel. - Organizatorzy obliczyli przepustowość mostów. Będzie mogło nimi przejść ćwierć miliona pielgrzymów w ciągu godziny.

Tydzień po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży saperzy rozłożą mosty.

- Dla żołnierzy jest to również szkolenie specjalistyczne - przypomina ppłk Pytel. - Co roku budujemy kilka podobnych mostów. Być może jeszcze w tym roku do zbudowania będziemy mieli pomosty rekreacyjne w Żninie.

Za tydzień rozpoczną się ćwiczenia „Anakonda‘16”. Inowrocławscy saperzy (z innego batalionu) zbudują most pontonowy o nośności 80 ton na Odrze dla tysiąca brytyjskich żołnierzy. Przejadą po nim pojazdy sojuszników.

Roman Laudański

Nieustającą radością w pracy dziennikarskiej są spotkania z drugim człowiekiem i ciekawość świata, za którym coraz trudniej nam nadążyć. A o interesujących i intrygujących sprawach opowiadają mieszkańcy najmniejszych wsi i największych miast - słowem Czytelnicy "Gazety Pomorskiej"

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.