Maciej Badowski

Nawet co piąty Polak rozważa wyjazd za granicę do pracy

Maciej Badowski

Obecnie aż 53 proc. osób niepracujących rozważa wyjazd zagraniczny za pracą, w tym 27 proc. to osoby bezrobotne, a 24 proc. – uczące się.

19 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową. To wzrost o 4 proc. w stosunku do jesieni ubiegłego roku. 53 proc. z nich to osoby niepracujące lub bez dochodów. Dobra sytuacja na rynku pracy w Polsce wpływa na decyzje emigracyjne i wybory Polaków, dlatego o wyjeździe częściej myślą osoby, które nie widzą dla siebie perspektyw rozwoju w kraju.

Wśród rozważających emigrację zarobkową ponad połowę stanowią osoby bez dochodów własnych. O wyjeździe najczęściej myślą ludzie ze wsi i miast do 100 tys. mieszkańców. Co trzeci Polak rozważający pracę za granicą pochodzi ze wschodniej Polski. Jeśli chodzi o wiek badanych, najczęściej o emigracji zarobkowej myślą osoby młode do 35. roku życia (62 proc.). W grupie wiekowej 18–24 lata wyjazd rozważa co trzeci badany. O 11 p.p. spadła natomiast gotowość do emigracji starszych Polaków.

– Najnowsze dane wskazują, że nastąpiła znacząca zmiana, jeśli chodzi o sytuację zawodową osób, które mają plany emigracyjne. Już nie pracownicy etatowi, ale osoby niepracujące częściej myślą o życiu za granicą i w wyjeździe upatrują swojej szansy na znalezienie pracy. Niestety nadal 62 proc. osób młodych myśli o emigracji, a to oni stanowią kluczowe zaplecze dla polskiej gospodarki na najbliższe lata – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Głównym i niezmiennym powodem, który skłania Polaków do emigracji, są wyższe niż w Polsce zarobki. Powód ten wskazało niemal 79 proc. osób, które zamierzają wyjechać w ciągu najbliższego roku. Drugim w kolejności powodem jest wyższy standard życia (59 proc.). Jako główny czynnik decydujący o pozostaniu w kraju Polacy wskazują przywiązanie do rodziny i bliskich. 71 proc. badanych z tego powodu nie zdecydowałoby się na wyjazd. Co ważne, 37 proc. Polaków nie chce opuszczać ojczyzny ze względu na atrakcyjną pracę w kraju, co jest kolejnym dowodem na poprawę sytuacji na polskim rynku pracy.

Autor: Maciej Badowski

Maciej Badowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.