Małgorzata Stempinska

Nauczycielu! Dzisiaj darmowe porady w ZUS

Nauczyciele mogą wyliczyć swoją przybliżoną emeryturę. Fot. 123rf Nauczyciele mogą wyliczyć swoją przybliżoną emeryturę.
Małgorzata Stempinska

Eksperci ZUS dyżurują w sześciu miastach regionu. Nauczyciele mogą uzyskać bezpłatną poradę w zakresie uprawnień emerytalnych.

Kiedy nauczyciel może przejść na wcześniejszą emeryturę, a kiedy na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne? Czy obniżony wiek emerytalny obejmie również pedagogów? Te pytania można już dziś zadać ekspertom ZUS. - Na dzień otwarty dla nauczycieli w zakresie uprawnień emerytalnych zapraszamy do naszych jednostek terenowych w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Nakle, Świeciu, Tucholi i Żninie - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak dodaje, dziś od godz. 13 do 18 w wymienionych jednostkach pracownicy na salach obsługi klienta udzielą indywidualnych informacji dotyczących uprawnień emerytalnych przysługujących nauczycielom obecnie oraz po zmianie ustawy emerytalnej, która wejdzie w życie już 1 października 2017 roku.

Wielu nauczycieli zastanawia się, czy przejść na wcześniejszą emeryturę nauczycielską, czy na powszechną. Która będzie wyższa? Czy w ZUS ją wyliczą?

Podczas dyżuru w „Pomorskiej” ekspertki ZUS tłumaczyły, że nie można jednoznacznie stwierdzić, które świadczenie ustalone zostałoby w wyższej wysokości. Inne są zasady ustalania wysokości tych świadczeń. Wcześniejsza emerytura nauczycielska obliczana jest zgodnie z dotychczasowymi (niezreformowanymi) zasadami. Wysokość jej ustalana jest z uwzględnieniem stażu pracy oraz podstawy wymiaru emerytury, obliczonej w oparciu o uzyskiwane roczne wynagrodzenia.

Z kolei wysokość emerytury powszechnej obliczana jest w oparciu o kapitał początkowy i składki zapisane na indywidualnym koncie w ZUS. Przybliżoną wysokość świadczenia można sobie wyliczyć za pomocą kalkulatorów zamieszczonych na stronie internetowej ZUS, w oparciu o indywidualne dane o wysokości naliczonego kapitału początkowego oraz opłacanych składek.

Od lipca br. można będzie skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego w ZUS. W naszym regionie będzie 25 doradców.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.