Ewa Abramczyk-Boguszewska

Nauczyciele bronią Karty. I chcą weta

Zarówno ZNP, jak i oświatowa „Solidarność” nie zgadzają się z tym, aby ocenę wystawiał dyrektor szkoły na podstawie wewnętrznych kryteriów ustalonych Fot. Szymon Starnawski Zarówno ZNP, jak i oświatowa „Solidarność” nie zgadzają się z tym, aby ocenę wystawiał dyrektor szkoły na podstawie wewnętrznych kryteriów ustalonych m.in w porozumieniu z radą pedagogiczną.
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Związkowcy proszą prezydenta o weto wobec zmian w Karcie Nauczyciela. Chodzi o urlopy zdrowotne, dłuższą ścieżkę awansu i ocenę belfra.

Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych została już przyjęta przez Sejm i Senat, czeka tylko na podpis prezydenta. Dlatego też właśnie do niego zwrócili się związkowcy z ZNP oraz oświatowej „Solidarności” o jej zawetowanie.

Ustawa zmienia przepisy zawarte w Karcie Nauczyciela, a dotyczące m.in. uzyskania awansu zawodowego, korzystania z urlopu zdrowotnego, a także wprowadza obowiązkową ocenę nauczyciela wystawianą przez dyrektora szkoły co trzy lata. Ścieżka awansu zawodowego zostanie wydłużona z 10 do 15 lat. Urlop zdrowotny będzie zaś udzielany wyłącznie przez lekarza medycyny pracy.

Co na temat zmian sądzą związkowcy z Polski i naszego regionu dowiesz się w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.