Nauczyciel nie chce pracować na stażu za dwa tysiące brutto

Czytaj dalej
Fot. Szymon Starnawski
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Nauczyciel nie chce pracować na stażu za dwa tysiące brutto

Ewa Abramczyk-Boguszewska

- Zamiast podwyżki będziemy mieć obniżkę - mówią młodzi nauczyciele. Wszystko przez wydłużony staż, a tym samym mniej pieniędzy dla już i tak najsłabiej zarabiających belfrów.

Świeżo upieczony absolwent studiów magisterskich z przygotowaniem pedagogicznym dostaje teraz 2294 zł brutto. Taką pensję odbiera przez cały czas trwania stażu, czyli przez 9 miesięcy. Potem może starać się o awans na kolejny stopień - nauczyciela kontraktowego. Jeśli go uzyska, jego miesięczna, zasadnicza pensja wzrośnie do... 2361 zł brutto.

Na kredyt nie wystarczy

- To jest po prostu dramat 
- mówi Piotr Świdziński, nauczyciel i lider grupy Strajk Młodych Nauczycieli, która kilka miesięcy temu zawiązała się na 
Facebooku. - Jeśli ktoś tyle zarabia, musi liczyć się z kłopotami finansowymi, zwłaszcza, gdy ma rodzinę albo jeszcze kredyt. Wcale się nie dziwię młodym nauczycielom, że uciekają ze szkół albo wcale nie chcą do nich przychodzić.

MEN obiecuje, że już wkrótce zarobki nauczycieli będą wyższe. Ile mają wynieść podwyżki? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.