Nauczą seniorów, jak chronić się przed upadkiem
Nauczyć seniorów, jak uchronić się przed upadkiem - to zadanie projektu, który realizowany będzie w 17 gminach naszego województwa. Objętych nim ma być 725 osób starszych.
Pan Włodek, 81 lat, był sprawny i samodzielny. Mył się i jakoś tak nieszczęśliwie obrócił w łazience, chcąc sięgnąć ręcznik. Nawet nie wie, jak to się stało, że wylądował na podłodze. Usłyszał tylko, że coś chrupnęło. Podnieść już się nie mógł. Miał ogromne szczęście, że stało się to krótko przed przyjściem wnuka, który ma klucze do mieszkania. Inaczej nie wiadomo, jak długo leżałby w łazience i czekał na pomoc. Złamał szyjkę kości udowej.
Upadek i jego konsekwencje to zmora osób starszych i ich opiekunów. Czasami kończy się "tylko" potłuczeniem, co dla starszej osoby też jest dolegliwe, ale może być i uraz głowy, krwiak czy złamanie w obrębie miednicy. Jeśli do złamania dodać osteoporozę, która dotyka dużą grupę starszych kobiet - robi się poważny problem i dla seniora, i dla jego opiekuna.
Właśnie upadki seniorów i ich konsekwencje to jeden z najczęstszych powodów, dla których starsi trafiają do szpitala. Jest to też potencjalne zagrożenie życia - wynika z badań Narodowego Instytutu Geriatrii, Rehabilitacji i Reumatologii.
Więcej o programie profilaktycznym dla seniorów - w dalszej części artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień