Nauczą rękodzieła. I jak być bliżej kina, teatru oraz opery

Czytaj dalej
Fot. Michał Gaciarz
Renata Kudeł renata.kudel@pomorska.pl

Nauczą rękodzieła. I jak być bliżej kina, teatru oraz opery

Renata Kudeł renata.kudel@pomorska.pl

Są darmowe zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne w warsztacie terapii zajęciowej, prowadzonym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

To propozycja adresowana do osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym, które ukończyły 16 rok życia. W warsztacie terapii zajęciowej przy ul. Wojska Polskiego 8 w Lipnie prowadzone są nieodpłatne zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne. - Ich uczestnicy nie tracą świadczeń - zaznacza Lidia Nierychlewska, kierująca warsztatem.

- Przygotowaliśmy ciekawe zajęcia terapeutyczne w sześciu pracowniach - mówi kierowniczka. - Jest dowóz naszym środkiem transportu, opieka psychologiczna, także dla rodzin. Uczestnicy mogą - w ramach zajęć - brać udział w szkoleniach, spotkaniach.

W ubiegłym roku uczestnicy warsztatów byli z warsztatową wizytą w Łodzi, gdzie spotkali się Jankiem Melą, niepełnosprawnym podróżnikiem. - To było dla nich bardzo pouczające, a jednocześnie miłe wydarzenie - mówi Lidia Nierychlewska. - W ogóle stawiamy na rehabilitację społeczną. Staramy się jak najczęściej pokazywać uczestnikom zajęć świat, jaki ich otacza.

Temu służą wyjazdy na pływalnię miejską i dogoterapia dla chętnych (tutaj połączono rehabilitację społeczną ze zdrowotną), udział w zawodach sportowych, olimpiadach organizowanych dla osób niepełnosprawnych. Wielką frajdą są dla lip-nowskich warsztatowców wyjazdy do teatru, filharmonii, kina, udział w wycieczkach tury-styczno-krajoznawczych, czy wypady do restauracji.

Warsztatowicze uczą się tego, że mogą i powinni uczestniczyć w życiu lokalnych społeczności, ale też korzystać z wielkomiejskich dóbr kultury - stąd właśnie wyjazdy do opery, filharmonii, teatru.

Podczas warsztatów niepełnosprawni uczą się, jak wykonywać piękne przedmioty. W ubiegłym roku wielkim wyzwaniem było dla nich przygotowanie zlecenia dla lipnowskiego ratusza i Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w postaci własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych. I udało się! Więcej informacji o zajęciach, przygotowywanych na ten rok, tel. 54 288 36 91.

Renata Kudeł renata.kudel@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.