Nasze województwo jako „Copernicus Region”?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Mateusz Mazur

Nasze województwo jako „Copernicus Region”?

Mateusz Mazur

W urzędzie marszałkowskim podsumowano wczoraj wyniki badań przeprowadzone przez Europejski Instytut Marketingu Miejsc.

Dotyczyły one w głównej mierze wizerunku województwa kujawsko-pomorskiego. Eksperci organizowali warsztaty, przeprowadzali wywiady, zbierali opinie od przedstawicieli organizacji pozarządowych, władz samorządów, a także naukowców, ludzi kultury, biznesu i studentów.

Według ekspertów nasz region ma wiele urokliwych miejsc. Zaliczają się do nich między innymi bydgoska Wyspa Młyńska czy Rynek Staromiejski w Toruniu. Naukowcy uznali, że to właśnie na tych lokacjach powinniśmy opierać pozytywny wizerunek regionu i promować go w oczach naszych gości.

Przy okazji badacze wpadli na kontrowersyjny pomysł. Jak podała metropoliabydgoska.pl zaproponowali, aby nazwę województwa kujawsko-pomorskiego tłumaczyć po angielsku, jako... „Copernicus Region”.

Zaproponowana nazwa już budzi sporo zastrzeżeń.

- Nie wiem, kto wpadł na tak idiotyczny pomysł - oburzenia nie kryje radny sejmiku województwa Roman Jasiakiewicz. - Miejmy trochę umiaru z promocją regionu za granicą. Poza tym nazwy województw wynikają z ustaw, a nie działań marketingowych. A przedstawicielami instytutu, który to wymyślił raczej nie warto sobie głowy zawracać - dodaje Jasiakiewicz.

Tymczasem wicemarszałek województwa, Zbigniew Ostrowski przekonuje, że to tylko jedna z proponowanych nazw. - To tylko przykład. Równie dobrze możemy promować województwo poprzez nazwę Kuyavian Region lub Rejewski Region - mówi w rozmowie z nami Ostrowski. - Trwają obecnie prace nad naszą marką. Szukamy synonimu regionu. Ważne, żeby znaleźć taką nazwę, która pozwoli nas wypromować poza granicami naszego kraju - dodaje wicemarszałek.

Wśród propozycji jest też taka, aby nazwę Kujawsko-Pomorskie zmienić na „Kujawy + Pomorze”. A znak plus miałby być w tym przypadku symboliczny.

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.