Nasze firmy jadą do Poznania

Czytaj dalej
Fot. MTP
Agata Wodzień-Nowak

Nasze firmy jadą do Poznania

Agata Wodzień-Nowak

Już za trzy dni branża rolnicza pokaże w Poznaniu najnowsze rozwiązania dla gospodarzy. Zaprezentują się także firmy z Kujaw i Pomorza.

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich 21 stycznia o 11 rozpoczyna się 6. edycja Międzynarodowych Targów Rolniczych Polagra-Premiery.

- Na Polagrze gościmy od 1995 roku, więc i tym razem nie może nas tam zabraknąć - mówi Seweryn Borkowski, prezes Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych „Krukowiak” w Brześciu Kujawskim. - Zaprezentujemy głównie opryskiwacze oraz maszyny do uprawy i zbioru cebuli, sortowniki. Nie będą to absolutne nowości, ale zmodernizowane maszyny, które zyskały nowy design.

Na targach w Poznaniu będzie także toruńska firma Swimer oferująca zbiorniki dwupłaszczowe na olej napędowy. Zdaniem Radosława Gęsickiego, dyr. handlowego tejże firmy, zbiorniki powinny znajdować się w każdym gospodarstwie, ale nie wszyscy rolnicy stosują się do wymogów, niektórzy nawet o tym nie wiedzą. Targi w Poznaniu będą doskonałą okazją, by taką wiedzę gospodarzom przekazać.

Pierwszy dzień wydarzenia jest Dniem Agrobiznesmena. Targi będą otwarte w czwartek od godz. 11 do 18.

W piątek i sobotę Międzynarodowe Targi Poznańskie czekają na uczestników w godz. 9 - 18., ostatniego dnia - 24 stycznia do 16.00.

Piątkowe targi są dedykowane młodym rolnikom, pozostałe 2 dni są dla każdego.

Tym razem ekspozycja zajmie 50 tysięcy metrów kwadratowych.

Poza możliwością zobaczenia nowych maszyn i zastosowanych w nich technologii, program przewiduje spotkania, konferencje i prelekcje związane z rolnictwem.

Pierwszego dnia odbędzie się wykład na temat energooszczędnych technologii w produkcji zwierzęcej. Również w czwartek, podczas XII konferencji Bioenergia w rolnictwie uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystać odnawialne źródła energii w różnych częściach Polski.

Z kolei 22 stycznia (w południe) przewidziane jest w programie uroczyste otwarcia targów Polagra-Premiery oraz początek Forum Producentów Rolnych.

Kolejnego dnia wykład i dyskusja: „Jak zaoszczędzić na opłatach?” oraz cykl wykładów na temat sektora przyczep i ciągników w Polsce i Europie.

Od czwartku do niedzieli będą działały cztery strefy: Nowoczesnej Gospodyni, Juniora, Precyzyjnego Rolnictwa oraz strefa serwisu maszyn rolniczych.

Patronat medialny nad targami sprawuje „Gazeta Pomorska”.

Agata Wodzień-Nowak

Serwis Strefa Agro powstał w czerwcu 2015 roku, a ja mam sposobność współtworzyć go od początku. Wcześniej również w pracy zawodowej poruszałam tematykę rolniczą, która jest mi szczególnie bliska. Sama pochodzę z rodziny rolniczej. 


O czym piszę jako redaktorka Strefy Agro?


Obszary, którymi interesuję się zawodowo to przede wszystkim:  • rolnictwo,

  • żywność,

  • ogrodnictwo,

  • społeczność wiejska.


Bazując na wciąż poszerzanej wiedzy na temat rolnictwa i szeroko pojętej branży agro, przygotowuję materiały, które mają być przede wszystkim merytoryczne i dostarczać cennych, praktycznych informacji czytelnikom.


Za cel w swojej pracy stawiam sobie przekazywanie skomplikowanych zagadnień w sposób jasny, przystępny i zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców.


Jako redaktorka Strefy Agro piszę zarówno o aktualnych wydarzeniach, jak i o ponadczasowych trendach i wyzwaniach stojących przed rolnictwem. Interesują mnie również zagadnienia społeczne, jak współczesne postrzeganie rolnika czy te w bardzo praktyczny sposób związane z żywnością, np. prawidłowy sposób przechowywania jajek.


Chcę, by artykuły były interesujące zarówno dla rolników, jak i dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o tej ważnej dziedzinie.


Jak widzę współczesne polskie rolnictwo?


Rolnictwo jest bardzo ważną częścią polskiej gospodarki i wciąż dynamicznie się zmienia, opowiadając na potrzeby i wyzwania XXI wieku. Sektor agro rozwija się i przechodzi technologiczną, cyfrową ewolucję, a czasem mam wrażenie, że wręcz rewolucję. Rolnictwo precyzyjne przy pomocy nowoczesnych narzędzi pozwala lepiej planować, szacować i wychodzić naprzeciw potrzebom roślin czy zwierząt.


Polskie rolnictwo coraz śmielej specjalizuje się, a rolnicy podnoszą kompetencje, z szacunkiem traktując ziemię, jako warsztat pracy. Podobnie jak inne sektory gospodarski jest też obszarem wrażliwym na tym, co dzieje się na światowych rynkach.


Globalne wyzwania, a może wprost problemy, docierają i do naszych gospodarstw. Zmiany w handlu, zaburzenia w łańcuchach dostaw związane np. wojną na Ukrainie, unijnymi regulacjami. Dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, jak warunki atmosferyczne, a produkcja pod chmurką jest narażona na susze, nawałnice czy wymrożenia. W rolnictwie jednak nie ma czasu na przerwy i przestoje.


To sektor strategiczny, bo zapewniający bezpieczeństwo żywnościowe. Z jednej strony liczą się światowe trendy, a z drugiej lokalność, którą konsumenci zaczęli na nowo doceniać. Świadome zakupy i zrównoważony rozwój jako silne trendy powodują, że zakupy prosto od rolnika są modne i poszukiwane. Przykładem są regionalne e-bazarki z bazą produktów i kontaktów bezpośrednio od producentów. Duże znaczenie ma wsparcie - dopłaty bezpośrednie i inne formy pomocy z budżetu unijnego i krajowego.


O tym wszystkim piszę na Strefie Agro, serwisie, który ma przynosić użyteczną wiedzę, praktyczne porady, ważne doniesienia. Jest miejsce na inspiracje i ciekawostki. To miejsce dla rolnictwa, konsumenta i powiązanych z nimi obszarów. Zachęcam do kontaktu: agata.wodzien@polskapress.pl.


Krótko o mojej historii pracy dziennikarskiej


Dziennikarstwo jest ze mną od ponad 20 lat, kiedy swoje pierwsze kroki stawiałam w gazetkach szkolnych. Gdy pierwszy numer trafił w moje ręce, poczułam, że coś ciągnie mnie, by być z drugiej strony.


Najważniejszym doświadczeniem u progu pracy zawodowej było jednak 5 lat spędzonych w redakcji studenckiego Radia Uniwersytet. Jako reporterka i prowadząca program informacyjno-publicystyczny miałam znakomitą okazję  rozmawiać na antenie ze zróżnicowanymi, wspaniałymi gośćmi. 


Pracę zawodową od 2012 roku związałam z dziennikarstwem internetowym, pojawiając się także na łamach papierowych wydań Gazety Pomorskiej i innych tytułów Polska Press Grupy. Miałam tu również prawdziwą przyjemność prowadzić program rolniczy Agro Pomorska, co dało mi możliwość zdobycia doświadczeń pracy po obu stronach kamery. Dziś współtworzę redakcję serwisów tematycznych Polska Press Grupy. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.