Nasze dziewczyny są najlepsze na świecie

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
MAZ, JP

Nasze dziewczyny są najlepsze na świecie

MAZ, JP

Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj - wioślarki Lotto Bydgostii - zostały wybrane najlepszą żeńską osadą roku!

Madaj i Fularczyk-Kozłowska (obie z Lotto Bydgostii) w Rio de Janeiro w wielkim stylu sięgnęły po złoto w dwójkach podwójnych. I kilka tygodni temu znalazły się w gronie najlepszych pięciu osad na świecie nominowanych do nagrody.

Konkurencję miały mocną - ich rywalkami do tego wyróżnienia były: brytyjska dwójka - Heather Stanning, Helen Glover, ósemka z USA - Emily Regan, Kerry Simmonds, Amanda Polk, Lauren Schmetterling, Tessa Gobbo, Meghan Musnicki, Eleanor Logan, Amanda Elmore, Katelin Snyder; australijska singlistka Kimberley Brennan oraz niemiecka czwórka podwójna: Annekatrin Thiele, Carina Baer, Julia Lier, Lisa Schmidla.

- To ogromny zaszczyt dla nas znaleźć się w tak doborowym towarzystwie - pisała po nominacji Fularczyk-Kozłowska

Teraz obie mogą być dumne jeszcze bardziej. Decyzją światowej federacji, nagroda dla najlepszej żeńskiej osady (Female Crew of the Year), trafiła właśnie do Polek.

- Takie wieści... toż to szok - tak „na gorąco” komentowała te wiadomości Magdalena Fularczyk-Kozłowska na swoim profilu na facebooku. - Marzenia się spełniają... Normalnie niedowierzanie, co za rok... Nasza radość nie zna granic. Dream Team - dodała zawodniczka.

A Natalia Madaj pisała: - To jest niesamowity rok!!! Złoty medal olimpijski z Rio i euforia szczęścia, a teraz dowiedziałyśmy się, że nasza dwójka została wybrana najlepszą osadą wioślarską na świecie! To ogromne wyróżnienie. Moja radość nie ma końca!!

Tej radości nie ma się co dziwić. W wioślarskim środowisku to bardzo prestiżowa nagroda. Konkurs organizuje Międzynarodowa Federacja Wioślarska, a jej przyznaniu decyduje kilkunastoosobowe międzynarodowe gremium, złożone z wybitnych wioślarzy. Nagroda przyznawana jest od 2002 - co roku jednej żeńskiej i jednej męskiej osadzie.

Reprezentanci Polski już wcześniej zdobyli takie wyróżnienia. W 2006 roku za najlepszą męską osadę świata uznano naszą czwórkę podwójną: Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Adam Korol, a dwa lata później trenerem roku został jej opiekun Aleksander Wojciechowski.

Madaj i Fularczyk-Kozłowska na igrzyskach w Rio zdobyły złoto.
Filip Kowalkowski Madaj i Fularczyk-Kozłowska na igrzyskach w Rio zdobyły złoto.

W uzasadnieniu tegorocznej nagrody dla Polek napisano: - Fulaczyk-Kozłowska i Madaj zostały liderkami wioślarstwa w Polsce, zwłaszcza kobiecego. Sezon 2016 był ich czwartym wspólnym. Po tym, jak zajęły czwarte miejsce w mistrzostwach świata w 2015 roku, dopłynęły do olimpijskiego mistrzostwa. To był pierwszy olimpijski złoty medal dla Polski w wioślarstwie kobiecym, zbudowany na dwóch wcześniejszych tytułach mistrza Europy oraz wygranej w zawodach Pucharu Świata.

W tym roku nagrody od światowej federacji otrzymali również chorwaccy bracia Martin Sinkovic i Valent Sinkovic (męska osada roku), złoci medaliści z igrzysk w Rio w dwójkach podwójnych. Najlepszym trenerem uznano Rogera Barrowa z RPA, a w kategorii sportowców niepełnosprawnych zwyciężyła reprezentantka Wielkiej Brytanii Rachel Morris.

Zwycięzcy tegorocznej edycji zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali w kanadyjskim Vancouver 28 stycznia 2017 roku.

MAZ, JP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.