Nasz projekt walczy o głosy i wsparcie

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Karolina Rokitnicka

Nasz projekt walczy o głosy i wsparcie

Karolina Rokitnicka

Pamiętamy o kulturze oraz historii Żydów z Golubia i Dobrzynia.

Nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu Agnieszka Brzostowska razem z uczniami napisała projekt „Nasi Żydzi - Tydzień Pamięci o Żydach - mieszkańcach Dobrzynia i Golubia”. Ma on szansę uzyskać wsparcie z wydawnictwa Nowa Era. Potrzebne są jednak głosy internautów. Projekt z naszego miasta oznaczony jest numerem 00373.

- Główna idea projektu skupia się wokół potrzeby upamiętnienia ponad trzech tysięcy Żydów - mieszkańców Golubia i Dobrzynia, zamordowanych przez hitlerowców w czasie wojny - informują autorzy. - Niewielu mieszkańców Golubia-Dobrzynia ma świadomość tragicznego losu Żydów. Niniejszy projekt ma zmienić ten stan rzeczy. Znajomość historii własnego regionu jest bowiem koniecznym warunkiem budowania tożsamości narodowej.

W ramach projektu planowane jest wiele przedsięwzięć. Wśród nich wystawienie sztuki teatralnej opartej na losach rodzeństwa Motylów, którym udało się przetrwać zagładę w Golubiu dzięki pomocy sąsiada Józefa Matuszewskiego oraz jego siostry. Szkoła chce też objąć opieką Pomnik Pamięci Żydów. Uczniowie technikum architektury krajobrazu stworzyć mają projekt zagospodarowania zieleni wokół niego oraz go zrealizować poprzez nasadzenie roślin w kolorach flagi Izraela. W planach jest też organizacja Dnia Kultury Żydowskiej. Przewidziano warsztaty kuchni koszernej, prezentację strojów, dowcipów, muzyki i tańców żydowskich, a także naukę pisowni hebrajskich liter. Planowane jest też spotkanie z ostatnimi żyjącymi świadkami tragedii mieszkańców Golubia i Dobrzynia. Ponadto w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia rozdane mają być 3022 żonkile. Dokładnie tylu Żydów zamieszkiwało teren Golubia i Dobrzynia przed zagładą.

Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie z konkursu, szkoła zamierza je wydać na sfinansowanie wyjazdu do Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, zakup artykułów papierniczych, spożywczych, roślin, lampionów, wypożyczenie lub uszycie strojów żydowskich.

Głosujemy raz dziennie na www.nowaera.pl do 16 grudnia.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.