Nastał dobry czas dla humanistów. I teatru

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Renata Kudeł

Nastał dobry czas dla humanistów. I teatru

Renata Kudeł

Teatrolodzy z UMK prowadzą zajęcia dla uczniów III LO we Włocławku.

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej we Włocławku zorganizowali prawdziwe święto teatru. Stało się to za sprawą 4. edycji cyklicznej imprezy pn. Colloquia Konopniczańskie.

Liceum zacieśnia współpracę z uczelnią

Młodzi konopniczanie uczcili 250. rocznicę utworzenia Teatru Narodowego w Polsce. Gościem specjalnym imprezy był prof. Artur Duda teatrolog z Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który wygłosił wykład poświęcony historii teatru w Toruniu.

- Warto podkreślić, że nasze liceum jako jedyna szkoła w całym regionie zacieśnia współpracę z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika - mówi Miłosz Kłobukowski, polonista z LMK. - Dzięki temu nasza oferta dydaktyczno-kulturalna jest coraz bogatsza.

Właśnie dzięki staraniom polonistów Miłosza Kłobukowskiego i Małgorzaty Przepiórskiej pracownicy UMK przyjeżdżają do włocławskiego liceum i prowadzą zajęcia, wykłady oraz warsztaty skierowane do młodzieży. - Młodzi mogą więc nie tylko wzbogacić wiedzę, ale i zakosztować uniwersyteckiej atmosfery - mówi Małgorzata Przepiórska.

To była rywalizacja na szkolnej scenie

Podczas Colloqium Konopniczańskiego młodzież rywalizowała w „Konopniczańskich Potyczkach Teatralnych”, czyli konkursie na udramatyzowaną scenkę opierającą się na wybranych fragmentach tekstów literackich. Jury przyznało trzy pierwsze miejsca ex aequo Dag-marze Pietruszewskiej, Sebastianowi Falkowskiemu oraz zespołowi uczniów z klasy III d: Aleksandrze Politowskiej, Mikołajowi Skoniecznemu i Marcelowi Szulcowi. Uczniów III d oklaskiwano za scenę słynnej lekcji języka polskiego z powieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Zwycięzcy otrzymali puchar dyrektora szkoły oraz nagrody książkowe.

Jak twierdzi Miłosz Kłobukowski, mimo różnych nie zawsze sprzyjających dla humanistyki trendów, uczniowie LMK z pasją rozwijają swoje zainteresowania i planują kolejne imprezy kulturalne. W szkole nastał dobry czas dla humanistów!

Renata Kudeł

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.