Nasi sejmowi weterani z dyplomami uczelni PRL

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Barczynski
Jacek Deptułajacek.deptula@pomorska.pl

Nasi sejmowi weterani z dyplomami uczelni PRL

Jacek Deptułajacek.deptula@pomorska.pl

Sejmowi weterani z Kujaw i Pomorza studiowali w latach 70. Ale niewielu wykonuje zawód zgodny z kierunkiem wykształcenia.

Najstarsza parlamentarnym stażem spośród kujawsko-pomorskich posłów jest Anna Sobecka z PiS. Ta kadencja Sejmu jest dla niej szósta - na Wiejskiej spędziła już ponad 20 lat!

Z wykształcenia, co może zaskoczyć, jest chemikiem, choć w 1988 r. ukończyła Studium Medyczne. Dopiero później zaczęła studia chemiczne na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMK w Toruniu. Ma też dyplom Katolickiego Podyplomowego Studium Dziennikarstwa, które ukończyła w 1997 r. Pięć lat później skończyła Podyplomowe Studium Edukacji Dorosłych przy Instytucie Pedagogiki UMK w Toruniu. Wiele lat prowadziła audycje w Radiu Maryja. Jest też dyplomowaną instruktorką naturalnego planowania rodziny według metody Josefa Rötzera. Podkreśla z dumą, że jest członkiem Funduszu Ochrony Życia Diecezji Toruńskiej i Damą Zakonu Rycerzy Grobu Bożego w Jerozolimie.

Na tym tle dorobek naukowy pozostałych naszych weteranów sejmowych wydaje się dużo skromniejszy. Teresa Piotrowska, bydgoska posłanka PO pięciu kadencji, maturę zdała w tczewskim LO. Następnie ukończyła studia magisterskie z historii na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i pracowała jako nauczycielka, a później pracownik samorządowy. Ukoronowaniem jej kariery politycznej było kierowanie Ministerstwem Spraw Wewnętrznych w rządzie premier Ewy Kopacz (od września 2014 do listopada 2015 r.). Nieoficjalnie wiemy, że ta kadencja Sejmu będzie dla Teresy Piotrowskiej ostatnią, już wcześniej myślała o emeryturze.

O wiele bardziej skomplikowany życiorys polityczny ma Antoni Mężydło z Platformy. W Sejmie zasiada od 2001 r. do dziś. W 1978 r. ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej, a w 1980 uzyskał absolutorium z fizyki na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym, także w Gdańsku. Krótko pracował jako elektronik, w latach 80., oraz jako wydawca i poligraf, a także konstruktor w toruńskich Zakładach Radiowych i Telewizyjnych „ZARAT”.

W 2000 r. ukończył studia podyplomowe z finansów przedsiębiorstw i rynku kapitałowego w Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu w Warszawie. Na swojej stronie inter-netowej podkreśla, że jest mistrzem świata parlamentarzystów w maratonie (tytuł zdobył jeszcze jako poseł PiS w 2006).

Także skromnie, w porównaniu z Anną Sobecką, wyglądają naukowe dokonania Eugeniusza Kłopotka z PSL. Dla niego trwająca kadencja Sejmu jest piąta. Bydgoski poseł w 1977 r. ukończył studia na Wydziale Zootechnicznym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, a w 1987 r. podyplomowe studium pedagogiczne w bydgoskim Instytucie Kształcenia Nauczycieli. Od ukończenia studiów związał się z polityką, najpierw był członkiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, a od 1990 PSL. Kierował również kujawsko-pomorskim zarządem wojewódzkim, zasiadał w radzie naczelnej PSL.

Najstarszym posłem regionu jest Zbigniew Pawłowicz z Bydgoszczy, absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi - zdobył specjalizację drugiego stopnia z chirurgii ogólnej. W 1973 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych. Jest współtwórcą sukcesów Regionalnego Centrum Onkologii w Bydgoszczy oraz pomysłodawcą i inicjatorem powstania Parku Aktywnej Rehabilitacji przy RCO. Uhonorowany tytułem „Zasłużony dla miasta Bydgoszczy”.

Jacek Deptułajacek.deptula@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.