Nasi pasjonaci i ich kolekcje są ważni dla uniwersytetu [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka

Nasi pasjonaci i ich kolekcje są ważni dla uniwersytetu [zdjęcia]

Karolina Rokitnicka

Stowarzyszenie Retro-Traktor podpisało porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Jakie będą jej efekty?

- Znam środowisko uniwersytetu w Olsztynie oraz kolekcjonerów. Pomogłem w ich spotkaniu, którego efekty mogą być naprawdę ciekawe, służące promocji naszego powiatu - mówi prezes oddziału PTTK w Golubiu-Dobrzyniu Stefan Borkowicz.

Przedstawiciele Wydziału Nauk Technicznych olsztyńskiego uniwersytetu gościli w naszym mieście wczoraj. Prodziekan ds. rozwoju i promocji prof. dr hab. inż. Dariusz Choszcz, prof. zw. oraz dziekan dr hab. inż. Adam Lipiński, prof. UWM najpierw obejrzeli zbiory należące do członków stowarzyszenia, które zrobiły na nich niebagatelne wrażenie. Wśród eksponatów są dziesiątki ciągników, silników, a także samochody, motory, pojazdy strażackie, sprzęt rolniczy oraz codziennego użytku, jak np. pralki, maszyny do pisania, telefony. Wszystko odrestaurowane, sprawne. Z niezwykłą historią w tle, jak np. ciągnik używany na lotnisku na Kubie. Najstarszy eksponat to silnik parowy z 1890 roku. Eksponaty znajdują się na terenie prywatnych posesji. Można je więc zobaczyć przy okazji wystaw i zlotów. Doroczny zjazd odbędzie się 9 i 10 lipca jako impreza towarzysząca Turnieju Rycerskiego.

- Jest plan, by ciągniki były prezentowane na zamku. Wszystko jednak zależy czy uda się uzyskać stosowne zgody na przejazd pojazdów przez miasto- mówi prezes stowarzyszenia Michał Piotrowski.

Kolekcja pasjonatów cały czas się rozrasta. Członkowie odrestaurowują m.in. dwa citroeny z 1920 roku, robią replikę ursusa c-45. Organizacja skupia około 50 osób. To nie tylko mieszkańcy okolic, ale także Węgorzewa czy Szczecina.

- Jestem pod wrażeniem posiadanej kolekcji i pasji. To niezwykle cenne zbiory, warte pokazania - mówił dziekan Adam Lipiński.

Przedstawiciele uniwersytetu i stowarzyszenia spotkanie kontynuowali na zamku. Tu zobaczyli zbiory muzealne oraz poznali bazę noclegową, która może być wykorzystywana przy dalszej współpracy w sferze edukacji. Na zamku podpisano stosowne porozumienie. Klub wyraził zgodę na udział w imprezach organizowanych przez uniwersytet, przyjmowanie studentów i pracowników uczelni oraz organizację żywych lekcji historii mechanizacji, organizację praktyk i staży dla studentów, realizację przez nich prac dyplomowych dotyczących stowarzyszenia i jego zbiorów. Uniwersytet zadeklarował pomoc w promocji stowarzyszenia, a także przekazywanie eksponatów do odrestaurowania.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.