Napisali go jako ostatni. Sprawdzianu ma już nie być

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Smigielski
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Napisali go jako ostatni. Sprawdzianu ma już nie być

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Bez trudu napisali o tym, jak pomagać innym, ale pogłowili się nad zadaniem o objętości brył. Po raz ostatni 6-klasiści przystąpili do sprawdzianu.

- Sprawdzian nie był trudny - mówią uczniowie klasy 6a z SP 58 w Bydgoszczy. Tak jak 19 tys. szóstoklasistów z regionu przystąpili oni wczoraj do testów z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

- Z polskiego musieliśmy napisać „Kartkę z pamiętnika” na temat „Warto pomagać innym” - opowiadają Szymon, Piotr, Klaudia i Nadia z SP 58. Wiktoria Lasota i Nicole Bąk dobrze poradziły sobie również z matematyką. - Chociaż trudniejsze były zadania otwarte, te dotyczące objętości i masy - przyznają. Podobne wrażenia miały Nikola Erdmann i Patrycja Iglewska.

- Najprzyjemniejszym zadaniem było dla mnie napisanie „Kartki z pamiętnika” - mówi Lidia, szóstoklasistka z Torunia. - Testy były łatwe, nic mnie w nich nie zaskoczyło. Miałam więcej czasu na ich napisanie z powodu dysleksji.

W dobrych nastrojach wychodzili ze sprawdzianu uczniowie SP 4 w Inowrocławiu. - Tematy z polskiego i matematyki były proste. Nie udało mi się skończyć jednego z zadań z matmy. Zabrakło mi czasu - komentuje Konrad Stefański.

- Do testów podeszłam bez nerwów. Przed sprawdzianem powtarzałam jeszcze język polski - dodaje Martyna Pobłocka.

Uczniom z klasy 6d SP 5 w Grudziądzu w opanowaniu egzaminacyjnego stresu pomogli nauczyciele. - Przekonywali nas, że nie ma się czego bać - mówi Julia Bielicka. - Miałam problem tylko z jednym zadaniem z matematyki.

- Kłopotliwe było zadanie z matematyki o objętości brył - ocenia też Paskal Pastucha. - Polski poszedł o wiele łatwiej. W części z języka obcego zdawałem niemiecki. Zadania były trudne, ale poradziłem sobie.

Podobne wrażenia ma Aleksandra Korniej, SP nr 2 we Włocławku: - Poszło nieźle, egzamin próbny był jednak trudniejszy. Tak naprawdę trudności miałam tylko z ostatnim zadaniem z matematyki.

Nieco inne zdanie ma Zofia Janczar z tej samej szkoły. - A dla mnie sprawdzian próbny był łatwiejszy - mówi. - Też miałam problemy z matematyką. Zadanie dotyczące obliczenia masy przysporzyło sporo problemów. Jeszcze nie omawialiśmy w szkole tych zadań.

- Jeśli chodzi o język polski, to temat był wyjątkowo wdzięczny - podsumowuje Piotr Wołyński, nauczyciel SP w Węgiersku, który był w komisji w szkole w Nowogrodzie. - Niezwykle ważna była nie tylko treść, ale też forma. Poza tym uczniowie mieli zredagować ogłoszenie. Tu też istotne były te formalne szczegóły i rzeczowa wypowiedź - co, gdzie, kiedy.

Sprawdzian w tym roku odbył się prawdopodobnie po raz ostatni. Jego zniesienie zapowiada bowiem minister edukacji Anna Zalewska. Większość nauczycieli i dyrektorów chwali ten pomysł. Zgodnie twierdzą, że wyniki testu dla większości uczniów nie mają żadnego znaczenia. Nie są bowiem brane pod uwagę przy rekrutacji do gimnazjów rejonowych, które muszą przyjąć wszystkich uczniów z rejonu. Uwzględniają je natomiast gimnazja tzw. autorskie przy LO, dwujęzyczne czy sportowe.

MEN proponuje, aby sprawdzian szóstoklasisty zastąpiły testy w pierwszej klasie gimnazjum, które sprawdzałyby wiedzę uczniów. Byłyby one dobrowolne.

Wyniki sprawdzianu szóstoklasisty z 2015 roku


Wyniki sprawdzianu w zależnośći od Lokalizacji Szkoły - Średniej | Create infographics

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.