Należą ci się darmowe leki, bo masz 75 lat? Przypilnuj, by lekarz na recepcie wpisał „S”

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Małgorzata Stempinska

Należą ci się darmowe leki, bo masz 75 lat? Przypilnuj, by lekarz na recepcie wpisał „S”

Małgorzata Stempinska

Lekarz pierwszego kontaktu doskonale wie, na co się leczymy, więc tylko on w razie potrzeby może przepisać receptę od specjalisty i wpisać kod „S”. Oznacza on, że osoba po 75. roku życia dostanie lek za darmo.

Restrykcyjne przepisy dotyczące wystawiania recept mają jeden cel: zapobiec nadużywaniu medykamentów. - Lekarz POZ skupia u siebie informacje od różnych specjalistów, do których pacjent chodzi. Dlatego też ma wiedzę na temat wszystkich chorób i leków, jakie pacjent zażywa. Dzięki temu wie najlepiej, jakie lekarstwa chory powinien stosować, by nie stanowiło to zagrożenia dla jego zdrowia. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której na przykład dwóch specjalistów wypisałoby niezależnie od siebie recepty na leki z tą sama substancją czynną - wyjaśnia Barbara Nawrocka.

By otrzymać darmowe leki dla seniorów trzeba spełnić trzy warunki. O szczegółach - w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.