Największy boom na karty Dużej Rodziny jest w wakacje

Czytaj dalej
Fot. Monika Smól
Monika Smól

Największy boom na karty Dużej Rodziny jest w wakacje

Monika Smól

Rozmowa z Eliza Rokitą, kierownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmnie.

Wiele wielodzietnych rodzin korzysta w Chełmnie z Karty Dużej Rodziny?
Mamy dwa rodzaje Kart Dużej Rodziny. Pierwsza, to ta samorządowa, która funkcjonować zaczęła przez tą ogólnopolską. Byliśmy prekursorem. Z kolei w 2014 roku swoje życie rozpoczęła karta ogólnopolska. O obie można złożyć wnioski u nas. Trwa to bardzo krótko. A warto poświęcić te kilka minut, aby potem cieszyć się różnymi ulgami.

Z jakich ulg może skorzystać osoba posiadająca taki dokument?
Na pewno karta ogólnopolska ma szerszy zakres usług z ulgą, a nawet świadczonych nieodpłatnie, ponieważ obejmuje teren całego kraju. Podmiotów, takich jak parki krajobrazowe, muzea, restauracje czy sklepy, przybywa. Oferta jest atrakcyjna. Posiadacze samorządowej karty mogą korzystać dodatkowo z oferty podmiotów w naszym mieście.

Kto w Chełmnie włączył się do tego coraz bardziej popularnego programu?
Szczerze mówiąc, w mieście nie jest z tą kartą tak dobrze. Nie ma zbyt wielu podmiotów oferujących w ramach tej karty swoje usługi. I nie przybywa ich, choć kilka razy prosiłam o przyłączenie się. Na liście jest kilka zakładów fryzjerskich, Intermarche, sklepy papiernicze i z zabawkami. Wysokość ulg ustanawiają indywidualnie - czasem jest to 5 czasem 10 procent. Duże rodziny z Chełmna mogą nieodpłatnie zwiedzać nasze muzeum, uczestniczyć w imprezach organizowanych przez ChDK i wejść na wieżę widokową fary, z 50-procentową ulgą wchodzić na basen.

Przeżyliście jakiś boom na te karty?
Korzystających z KDR przybywa, ale szczególnego boomu nie ma. Był może przed wakacjami, ponieważ wśród tych ogólnopolskich ulg są te na niektóre przejazdy kolejowe.

Ile rodzin zgłosiło się po KDR?
W 2014 roku przyjęliśmy 15 wniosków, w 2015 - 45, więc łącznie 60. Kart więcej, bo dostaje ją każdy członek rodziny, która liczy minimum dwa plus trzy. W tym roku wpłynął jeden wniosek o jej wyrobienie.

Wypisanie wniosku jest trudne?
Zajmuje kilka minut. Można to zrobić u nas w siedzibie. Najlepiej od razu wypełnić wnioski o przyznanie obu kart. Potrzebne są akty urodzenia dzieci - do wglądu i zaświadczenia ze szkoły, gdy dziecko ma powyżej 18 lat i kontynuuje naukę.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.