Największe szopki z... 38 tys. zapałek. Budował je 1,5 roku

Czytaj dalej
Fot. Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz

Największe szopki z... 38 tys. zapałek. Budował je 1,5 roku

Maja Stankiewicz

Przemysław Kozłowski wiele lat mieszkał w Grzecznej Pannie koło Szubina. Teraz tworzy w gminie Sicienko. W piątek otwarto jego wystawę.

Aż trudno było uwierzyć, że to w galerii sztuki w Sicienku prezentowane są prace młodego twórcy. Bo wśród gości wielu mieszkańców Szubina i okolic.

- Przyjechaliśmy specjalnie z Szubina na wernisaż, cały autokar ludzi - informowali mieszkańcy Pałuk.

Gros z nich to artyści działający w szubińskiej grupie artystycznej Plama’s. Przemysław Kozłowski też do niej należy. Jego szopki, a także rzeźby znają dobrze w Szubińskim Domu Kultury.

- Dbajcie o niego, bo to skarb, który wyszedł z gminy Szubin - apelował do wójta Jana Wacha burmistrz Artur Michalak. Też przyjechał na wernisaż do Sicienka. Razem z radnym Markiem Kornalewiczem gratulowali twórcy. I podziwiali, bo ileż cierpliwości trzeba, by z wielu tysięcy zapałek stworzyć coś takiego.

- Wystawa czynna będzie do 18 grudnia - informuje Przemysław Kozłowski. Niedługo, ale większość prac jest już zamówionych. Niektóre pojadą do Szubina, inne zostaną w gminie Sicienko. - Mieszkam teraz w Słupowej. To piękne okolice. Bardzo mi się tu podoba, ludzie mnie zaakceptowali - opowiada budowniczy szopek. Zdradza, że są plany, by w przyszłym roku zorganizować w Słupowej plener grupy Plama’s. Hanna Zawadzka Pleszyńska, szefowa grupy - potwierdza te informacje.

Przemysław Kozłowski ma 31 lat. Kłopoty ze zdrowiem spowodowały, że w dzieciństwie wiele czasu spędzał w szpitalach. Tam rozpoczął swoją przygodę ze sztuką. Jego szopki prezentowane były już w Szubinie i Przysieku. Wystawiał też swoje prace w Żninie, Bydgoszczy (na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego), a także w Nakle i Zamościu. Teraz zaprasza do Sicienka.

Maja Stankiewicz

Obsługuję teren powiatu nakielskiego. Czasami zajmuję się też problemami Czytelników z gmin podbydgoskich. Bliskie są mi tematy związane z kulturą, historią, rozrywką, ale też z życiem codziennym mieszkańców

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.