Najwięcej wydadzą na drogi. Liczą na fundusze unijne

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Monika Smól

Najwięcej wydadzą na drogi. Liczą na fundusze unijne

Monika Smól

30 inwestycji zostanie zrealizowanych w gminie Chełmno w tym roku. Aż 2 mln złotych gmina dołoży do oświaty i pomocy społecznej.

Dochody w 2016 roku oszacowano na 15 mln 285 tys. złotych, zaś wydatki na 17 mln 622 tys. złotych. Skąd taka różnica?

- Wynika to z tego, że część zadań sfinansowana zostanie z kredytów i pożyczek - mówi Anna Bochen, sekretarz Urzędu Gminy w Stolnie. - Te ponad 2 mln złotych to właśnie zobowiązania: kredyt preferencyjny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu na kanalizację i drugi - na modernizację drogi gminnej. Kondycja finansowa pozwala nam na zaciągniecie takich kredytów.

Koszty stolnieńskiej oświaty w tym roku sięgną 5 mln 335 tys. złotych. Subwencja oświatowa wyniesie zaledwie 3 mln 862 tys. złotych, czyli gmina musi dołożyć 1 mln 472 tys. złotych. Zbyt niska, o 436 tys. złotych, jest też dotacja, którą gmina otrzymuje na pomoc społeczną. Planowane wydatki wyniosą 3 mln 051 tys. złotych, zaś dotacja z budżetu państwa wyniesie tylko 2 mln 614 tys. złotych.

- W tym roku zrealizujemy 30 inwestycji - w sumie za ponad 3,7 mln złotych - zapowiada Anna Bochen. - Najwięcej wydamy na drogi - tu mamy 13 zadań. Przebudowana zostanie trasa Trzebiełuch-Zalesie - za 870 tys. złotych. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z PROW i liczymy na wsparcie w wysokości 0,5 mln złotych. Zaplanowaliśmy także remont odcinka Stolno-Małe Czyste, co szacujemy na 900 tys. złotych. Ubiegamy się o dofinansowanie w ramach tzw. schetynówek, ale jesteśmy na liście rezerwowej. Przetarg już ogłosiliśmy, więc bez względu na wszystko - tę drogę zrobimy.

Nowymi odcinkami będą mknęli też użytkownicy dróg w Pilewicach, Wabczu, Grubnie czy na Osiedlu Leśnym w Paparzynie.

W gminie zainwestują też w przygotowanie dokumentacji pod inwestycje planowane w kolejnych latach.

- Zlecimy wykonanie dokumentacji na budowę 14 km ścieżki rowerowej Stolno-Klęczkowo wzdłuż drogi krajowej nr 55 - podkreśla pani sekretarz. - Liczymy, że uda nam się pozyskać dofinansowanie na przebudowę remizy strażackiej w Małym Czystem. Ma tam powstać centrum aktywności lokalnej. Liczymy na dofinansowanie w wysokości około miliona złotych. Tam została zlikwidowana szkoła, stad celem jest ożywienie tej miejscowości.

Wykonanie dokumentacji na stworzenie miejsca rekreacji w Rybieńcu - to kolejne zadanie. Zadaszone, z toaletą, wodą, prądem, powstać ma z dofinansowaniem z PROW. Sekretarz liczy, że jeszcze w tym roku.

Ponadto, zaplanowano budowę odcinka wodociągu do Zajazdu Pomorskiego. Koszt: 50 tys. złotych. - Zlecimy też wykonanie dokumentacji na kolejny etap budowy kanalizacji w Małym Czystem i na budowę kolektora ściekowego Stolno-Wabcz - wymienia Anna Bochen. - Planujemy też zbudować boisko treningowe w Wabczu za 370 tys. złotych, a także przygotowujemy się do naboru wniosków na solary dla mieszkańców. Mamy 30 chętnych, chcemy zebrać 200. Planujemy również termomodernizację należącego do gminy budynku wielorodzinnego, w którym znajdują się mieszkania komunalne i socjalne.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.