Najwięcej chętnych do klas medycznych

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Zgiet
Katarzyna Dworska

Najwięcej chętnych do klas medycznych

Katarzyna Dworska

Uczniowie z Bydgoszczy stawiają też na informatykę i rozszerzony język angielski. Najlepsze szkoły mają już komplet chętnych.

Listy osób wstępnie zakwalifikowanych do szkół średnich pojawiły się siódmego lipca. Uczniom pozostało jeszcze tylko kilka dni na to, aby potwierdzić, że od września rozpoczną w nich naukę. - Największą popularnością cieszą się u nas klasy o profilu biologiczno-chemicznym - mówi Jolanta Jerzy, zastępca dyrektora VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. - Bardzo dobry nabór był także do klasy politechnicznej, którą utworzyliśmy w zeszłym roku.

Gimnazjaliści podawali, które szkoły interesują ich najbardziej. „Szóstkę”, w pierwszym wyborze, wskazało 233 uczniów. Miejsc jest 192. - Utworzymy również dwie klasy matematyczne - opisuje Jerzy. -Powstanie też interdyscyplinarna, w której uczniowie mogą zapisać się do jednego z trzech klubów. Do wyboru mają humanistyczny, przyrodniczy i ekonomiczny.

W tegorocznej rekrutacji do III LO wzięło udział 534 uczniów. O przyjęcie do „dwójki” stara się 518, a najpopularniejsze są klasy biologiczno-chemiczne i matematyczno-informatyczne. W „czwórce” chciałoby się uczyć 556 osób, a w Technikum Hodowli Koni, które działa przy Zespole Szkół Drzewnych 27 uczniów. W „jedynce” najwięcej chętnych, bo aż 220 chciałoby od września chodzić do klasy matematycznej, a 187 wybrało matematyczno-fizyczno-informatyczną. - W tegorocznej rekrutacji nie było świadectw bez pasków - opowiada Maria Naparty, wicedyrektor I LO.

- Z przykrością musimy stwierdzić, że część osób, które mają doskonałe wyniki w nauce, nie dostała się do naszej szkoły, nawet jeśli wskazali ją w pierwszym wyborze, ponieważ więcej punktów miały osoby z 2 i 3 preferencji.

W Zespole Szkół Chemicznych największą popularnością cieszyły się kierunki fototechnik i technik obsługi turystycznej. - Wolne miejsca mamy jeszcze na kierunku technik procesów drukowania i cyfrowych procesów graficznych, co trochę dziwi, ponieważ na bydgoskim rynku pracy jest ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w tych zawodach - ocenia Lucyna Brodziak, dyrektor szkoły. - Od kilku lat obserwujemy też mniejsze zainteresowanie Technikum Ochrony Środowiska.

Do Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 zgłosiło się 454 absolwentów gimnazjów. Najwięcej z nich chciałoby poznawać tajniki pracy technika informatyka i mechatronika. Informatyka cieszy się największą popularnością też w Zespole Szkół Elektronicznych.

27 lipca pojawią się listy oficjalnie przyjętych. Uczniowie mogli aplikować do kilku szkół, dopiero wtedy będzie więc wiadomo, do których klas rozpocznie się drugi nabór.

Katarzyna Dworska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.