Najważniejsze, żeby robić dobry teatr

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Joanna Pluta

Najważniejsze, żeby robić dobry teatr

Joanna Pluta

O swojej wizji teatru, przygotowanym błyskawicznie Festiwalu Prapremier i pierwszym miesiącu pracy opowiada Łukasz Gajdzis, świeżo upieczony dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

- Dziś rozpoczyna się Festiwal Prapremier, a jego podtytuł w tym roku to „Prapremiery Nie/Chciane”. Kto ich nie chciał?
- W tym haśle jest dużo przewrotności. Myślę, że widz, który śledzi sytuację teatralną w Polsce, dobrze wie, kto i czego nie chce. Ostatnio wiele wydarzeń teatralnych jest „chcianych” lub „niechcianych”, więc nasz festiwal doskonale wpisuje się w ten pejzaż. A poza tym w ogóle kategoria „chciane/niechciane” jest interesująca i warto się jej przyjrzeć bliżej.

- Do początku września publiczność była przekonana, że Festiwal Prapremier w ogóle się w tym roku nie odbędzie. Wpłynęło na to kilka rzeczy, między innymi brak dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na początku września ogłosił pan jednak, że festiwal będzie. Co więcej, przedstawił pan już gotowy program. Od kiedy więc tak naprawdę zaczęły się prace nad tą edycją Prapremier?
- W maju zostałem zapytany przez organizatora - czyli miasto - czy mimo wszystko bym się tego nie podjął. Na początku pomyślałem, że nie ma na to ani czasu, ani pieniędzy - trudno więc będzie przygotować coś spójnego i ciekawego. Równocześnie poczułem, że trzeba zorganizować Prapremiery za wszelką cenę, bo to marka i wartość, którą warto utrzymać.

Ostatecznie festiwal udało się zorganizować w ekstremalnie krótkim czasie. Stało się to w dużej mierze dzięki pomocy, jaką dostałem od wielu osób, które wiedzą, że moja sytuacja jest niełatwa. Wszyscy, których zaprosiłem na festiwal, chętnie to zaproszenie przyjęli, znaleźli czas i chcą się tu pojawić.

Czy do zespołu bydgoskiego teatru dołączą nowi aktorzy? Na jaki spektakl Festiwalu Prapremier czeka najbardziej Łukasz Gajdzis? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.