Najważniejsza woda

Czytaj dalej
Fot. Janina Waszczuk
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Najważniejsza woda

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

W gminie najważniejsza jest budowa stacji uzdatniania wody i przedszkola. Nie zapomniano o inwestycjach drogowych w Cekcynie.

Po stronie dochodów wpisano kwotę 23 mln 544 tys.580 zł, natomiast wydatki sięgają rzędu 24 mln 1 tys. 580 zł. Deficyt jest na poziomie 455 tys. zł.

- Mamy mniej na zadanie inwestycyjne, dużo mniej niż w poprzednich latach. Czekamy na rozdanie i podział pieniędzy z Unii - tłumaczy Jacek Brygman, wójt Cekcyna. - Pewnie w tym roku za dużo środków nie będzie, bo zapowiada się, że największy strumień popłynie w latach 2017-18 i wówczas dopiero na dobre ruszą inwestycje i trafią też pieniądze do gmin.

Najważniejszą inwestycją w gminie Cekcyn jest budowa stacji uzdatniania wody w Budziskach oraz budowa przedszkola. Jak zawsze dużo się mówiło o drogach, zarówno projektach, jak i o remontach.

Na wydatki inwestycyjne zaplanowano 3 mln 703 tys. zł, to o połowę mniej niż w poprzednim roku. - Najważniejsza jest budowa stacji uzdatniania wody. Z tą inwestycją nie możemy czekać. Wszyscy wiemy, że były kłopoty z wodą i to jest priorytet - podkreśla Brygman. - Napisaliśmy projekt i po 20 stycznia będzie wiadomo, ile i jakie środki dostaniemy na dokumentację budowy stacji. Realizacja natomiast będzie w przyszłym roku. To są duże pieniądze i najważniejsza rzecz do zrobienia.

88 proc. środków z budżetu jest przeznaczone na inwestycje drogowe. - W ramach tzw. schetynówek chcemy robić ul. Tartaczną i Kolejową w Cekcynie. To drogi prowadzące do dworca PKP i firmy „Heban“. Chcemy też zrobić drogę w kierunku Kruszki. To wspólna inwestycja z funduszu sołeckiego. U nas jest taka zasada, że za 1 zł z funduszu my dokładamy 2 zł. W kilku sołectwach będziemy realizować zadania - mówi wójt.

Druga ważna inwestycja to budowa przedszkola. Ta placówka, która jest, nie spełnia wymogów i jest za mała. Nie wszystkie dzieciaki dostają się do przedszkola. - Niestety, mamy problem. Zapotrzebowanie jest nawet na 150 miejsc. Mamy działkę koło gimnazjum, jest już projekt. Chcemy pozyskać dofinansowanie i ruszyć już z budową, jak tylko się da - mówi Brygman. - Jednak zaznaczam, wszystko zależy od funduszy unijnych. Sami nie jesteśmy w stanie robić tak wielkich inwestycji.

Z zadań na oświatę to jest najważniejsze, bo budynki szkół są wyremontowane, są tam też nowe zestawy komputerowe. Zaplanowano remont pomieszczeń kuchennych w szkole w Cekcynie za 150 tys. zł.

Co jeszcze będzie zrobione? Na pewno dodatkowa studnia przy wodociągu w Wielkich Budziskach i rozbudowa sieci wodociągowej w Błądzimiu i Dębowcu.

Szykuje się też wspólna inwestycja z powiatem. Trwają prace projektowe dotyczące budowy ścieżki rowerowej od Rudzkiego Mostu w kierunku Cekcyna.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.