Najpopularniejsze imiona? Antoś i Zuza

Czytaj dalej
(SZCZ)redakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Najpopularniejsze imiona? Antoś i Zuza

(SZCZ)redakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Sprawdziliśmy, jakie imiona najczęściej nadają dzieciom rodzice w pow. inowrocławskim. Trendy są podobne jak w latach minionych.

W ścisłej czołówce najpopularniejszych imion, które rodzice, mieszkańcy powiatu inowro- cławskiego, nadawali swym dzieciom, urodzonym w 2015 r., nie nastąpiły istotne zmiany. Taki wniosek wynika z wykazu USC w Inowrocławiu. Rejestrowane są tam wszystkie niemowlęta, które przychodzą na świat w szpitalu przy ul. Poznańskiej.

- W zeszłym roku w księgach naszego USC zarejestrowano 1107 dzieci. Wśród noworodków przeważają chłopcy. Było ich 607, o 107 więcej niż dziewczynek - podkreśla Agnieszka Chrząszcz, rzecznik prasowy ratusza. Ta tendencja utrzymuje się od lat. Dopiero w wieku dojrzałym przeważają kobiety. Decyduje o tym głównie większa śmiertelność mężczyzn. Np. w Inowrocławiu na koniec ub.roku przewaga kobiet nad mężczyznami wynosiła 4254.

Jakie imiona swym dzieciom najczęściej nadawali mieszkańcy pow. inowrocławskiego? Wśród niemowląt płci męskiej prym tworzyli: Antoni, Kacper, Filip, Franciszek i Szymon. Ostatni ranking różni się jedynie pozycjami w porównaniu z poprzednimi latami. Dawne popularne imię Antoni w 2013 r. pojawiło się 31 razy. Coraz więcej mamy Franciszków. Czy to na cześć Ojca Świętego?

Trendy nie zmieniają się też wśród dziewczynek. Najczęściej wybierane imiona to:

A jakie imiona dominują w Polsce? Z zestawienia, opracowanego na podstawie bazy PESEL przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Cyfryzacji, według stanu na 17 stycznia 2015 r., wynika, że najpopularniejsze imiona, to: Jakub (nadano je 9302 razy), Kacper (7232), Antoni (7143) i Filip (6903) oraz Lena (9642), Zuzanna (8856) i Julia (8572).

Dzieci w inowrocławskiem otrzymują również imiona mało znane i te, które dziś nie są już modne, jak np. Karol, Bogdan, Tadeusz, Brunon czy Aniela, Kinga, Kamila, Róża. Poza nimi do sporadycznych w ub. r. należały imiona: Eryk, Maksym, Dorian, Aleg, Iwo, Aleksy, Nataniel oraz Tatina, Rita, Matylda, India, Nela, Carmen, Nela.

(SZCZ)

(SZCZ)redakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.