Najnowocześniejsza fabryka VW otwarta [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Marta Danielewicz m.danielewicz@glos.com

Najnowocześniejsza fabryka VW otwarta [wideo]

Marta Danielewicz m.danielewicz@glos.com

Warta 800 mln euro inwestycja zakończona. Fabryka Craftera ma zatrudniać 3 tysiące osób.

Około 1000 gości, a wśród nich przedstawiciele świata polityki i gospodarki, załogi i związków zawodowych z Polski i Niemiec oraz przedstawiciele zarządu marki Volkswagen Samochody Użytkowe koncernu Volkswagen AG uruchomili fabrykę wybudowaną specjalnie dla nowego Craftera w Białężycach pod Wrześnią.

- Zakład ten powstał z innowacyjnością, odwagą, sukcesem. Uruchomiliśmy zupełnie nowy projekt. Jesteśmy nastawieni na ekologiczny transport oraz na maksymalne realizowanie potrzeb naszych klientów - mówił Andreas Renschler, członek zarządu koncernu Volkswagen AG.

W nowej fabryce - oprócz Craftera - będzie też produkowany też samochód TGE - to skutek kooperacji między Volkswagen Samochody Użytkowe a marką MAN. Chociaż w uroczystym otwarciu udział wziął premier Dolnej Saksonii, Stephan Weil, zabrakło przedstawicieli polskiego rządu. Obecny był jedynie Tadeusz Kościński - sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Mimo wcześniejszych zapowiedzi nie pojawił się minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki.

Przemysł motoryzacyjny i produkcja to jeden z filarów polskiej gospodarki. Zajmujemy 11. miejsce na świecie pod względem eksportu. Powstanie fabryki Volkswagena we Wrześni do magnes dla kolejnych inwestorów, a także szansa dla małych i średnich firm

- powiedział Kościński.

Powstała w ciągu jedynie 23 miesięcy ogromna fabryka o powierzchni 300 boisk piłkarskich to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Europie. Już dziś fabrykę Craftera obsługuje 45 dostawców z Polski, w tym siedem firm z regionu Wielkopolski.

Marka ma też dodatkowy powód do domu. Nowy samochód Crafter, miesiąc temu został nagrodę „International Van of the Year 2017” przyznaną przez dziennikarzy z całej Europy. Tym samym Volkswagen jest największym pracodawcą w regionie. Razem z oddziałami i fabrykami w Poznaniu zatrudniać będzie 10 tys. pracowników. Volkswagen też od lat stawia na szkolnictwo przyszłych zawodników. Otwiera kolejny kierunek studiów dualnych, uruchamia klasy zawodowe, także we Wrześni, współpracuje z uczelniami wyższymi.


Ruszyła wyczekiwana fabryka Volkswagena w Wielkopolsce. Zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. osób

(źródło: Fakty TVN/x-news)

Autor: Marta Danielewicz

Marta Danielewicz m.danielewicz@glos.com

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.