Najlepszy kucharz w regionie? Robert Kwiecień ze Świecia

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz

Najlepszy kucharz w regionie? Robert Kwiecień ze Świecia

Agnieszka Romanowicz

Robert Kwiecień z Technikum Żywienia przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu zdobył siódme miejsce w finale XII edycji ogólnopolskiego konkursu Młody Kreator Sztuki Kulinarnej w Poznaniu.

O miejsce w finale ubiegało się stu młodych kucharzy z całego kraju, zakwalifikowało się 12. Z województwa kujawsko-pomorskiego startowało trzech kandydatów: dwóch z Bydgoszczy oraz jeden ze Świecia i Robert wypadł najlepiej. Przygotował pstrąga tęczowego na dwa sposoby z fondantami z ziemniaków z paloną trawą żubrową, glazurowaną marchewką, bobem, puree z pasternaku i jabłka oraz sosem soubise, czyli cebulowo-śmietankowym.

To był drugi udział Roberta w poznańskim konkursie. Swoje umiejętności sprawdza on regularnie. Nie dalej jak w lutym, wraz z Natalią Talaśką, zajął pierwsze miejsce w konkursie „Alchemia i amory” w Grubnie.

Udział w Młodym Kreatorze Sztuki Kulinarnej pozwala uczniom zaistnieć w środowisku profesjonalnej gastronomii. Laureat pierwszego miejsca automatycznie kwalifikuje się do finału naszego konkursu Primerba Cup organizowanego dla profesjonalnych szefów kuchni.

Agnieszka Romanowicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.