Najbogatsi Polacy. Kto następcą Jana Kulczyka? [zdjęcie interaktywne]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz
Agnieszka Domka-Rybka

Najbogatsi Polacy. Kto następcą Jana Kulczyka? [zdjęcie interaktywne]

Agnieszka Domka-Rybka

Na czele listy milionerów są dzieci pochodzącego z Bydgoszczy Jana Kulczyka: Dominika i Sebastian.

Zmarły latem 2015 roku Jan Kulczyk zostawił córce i synowi majątek wart prawie 16 mld zł - wynika z najświeższego rankingu „100 najbogatszych Polaków” według „Forbes” (opublikowanego 25 lutego).

15 mld zł to dużo wobec tego, co posiada najbogatszy mieszkaniec naszego regionu Roman Karkosik (12. miejsce rankingu z majątkiem wartym 1,34 mld zł). To znany biznesmen i „rekin giełdowy”. Razem z żoną Grażyną mają udziały m.in. w firmach: Boryszew, Alchemia. Na Kujawach i Pomorzu mamy 23 urzędy skarbowe i nie ma wśród nich ani jednego, który by nie obsługiwał podatników z dochodami powyżej 1 mln zł rocznie. Im większy, tym ma pod skrzydłami więcej bogaczy, ale są oni również jeszcze na przykład w Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy, Mogilnie, Golubiu-Dobrzyniu, Lipnie, Tucholi, Świeciu, Sępólnie Krajeńskim, Radziejowie czy Nakle. I tak: w 2006 roku mieliśmy ich 367, 2007 - 526, 2008 - 600, 2009 - 543, 2010 - 580, 2011 - 679, 2012 - 657, 2013 - 677 i 2014 - 792. Armia milionerów rośnie w siłę.Wśród najbogatszych dominują przedstawiciele biznesu - na 792 takie osoby aż 713 wykazało dochody z tytułu prowadzenia firm. Kim są ci ludzie? Na takie informacje ze skarbówki liczyć nie możemy. - Przeważnie są to osoby, poza wyjątkami, które nie odziedziczyły fortun, a do pieniędzy doszły dzięki ciężkiej pracy - komentuje Paweł Cymcyk, analityk rynków finansowych i makler giełdowy. - Pierwszej większej gotówki nie wydali na drogie samochody, ale inwestowali w swoje przedsiębiorstwa. W myśl zasady: najpierw konkretny zysk, a dopiero później można kupować piękne domy, luksusowe auta i jachty.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.